Новини | Оголошення | Децентралізація влади | Звернення громадян | Електронне урядування |
27/01/2015
У цей день в 1945 році радянські війська звільнили концентраційний табір Освєнцім.
У звільненні брали участь війська 1-го Українського фронту (був утворений шляхом перейменування Воронезького фронту) і 4-го Українського фронту (створений на основі Південного фронту).
Освєнцім -місто, відоме усьому світові як символ страждань мільйонів людей, знаходиться на відстані 65 км від Кракова. Тут у квітні 1940 року гітлерівці створили концентраційний табір, який став місцем масового винищення людей. Загалом тут загинуло біля 1,5 мільйона осіб-представників 28 національностей.
У 1979 році концтабір Освєнцім -Бжезінка (Auschwitz-Birkenau) було внесено до списку ЮНЕСКО об’єктів спадщини світового значення. Від 1947 року тут розміщено музей як Пам’ятник страждань Народів.
Найдавніша частина табору – 28 одноповерхових мурованих бараків, до яких вела брама з написом «Аrbeit macht Frei» («Праця приносить звільнення»). У кількох бараках організовані вражаючі експозиції із збережених експонатів: стоси протезів, окулярів, черевиків, валізок.
Друга частина табору знаходилася на території сьогоднішнього району Бжезінка. Це – найбільший цвинтар світу. Тут збереглась частина бараків, газові камери й крематорії. Монументальний Пам'ятник Жертв Фашизму – вираз вшанування пам'яті мільйонів замучених тут людей.