Новини | Оголошення | Децентралізація влади | Звернення громадян | Електронне урядування |
06/02/2015
Шостого лютого 23 державні службовці районної державної адміністрації, представники громадських організацій району та місцевих ЗМІ взяли участь в засіданні круглого столу Южно-Української атомної електростанції щодо продовження терміну експлуатації другого енергоблоку.
Южно -Український енергокомплекс, до складу якого входять Южно-Українська атомна електростанція, Олександрівська гідроелектростанція на річці Південний Буг, Ташлицька гідроакумулююча електростанція, за обсягами виробництва забезпечує потребу в електроенергії та нормальні умови для життєдіяльності південного регіону України з населенням більше 5 млн. осіб. За чверть сторіччя підприємством вироблено понад 460 млрд. квт/год. електричної енергії.
На станції працюють три енергоблоки ВВЕР-1000, які складають дві технологічні черги. Ці енергоблоки обслуговує 8 бригад спеціалістів високого класу, а загалом на підприємстві працевлаштовано понад 5 тисяч чоловік.
Наразі на другому енергоблоці Южно-Української АЕС тривають роботи з обґрунтування продовження експлуатації основного обладнання, до складу якого входять усі основні елементи енергоблоку, включаючи корпус реактора, будівлі та споруди. В цій роботі беруть участь експерти МАГАТЕ, які оцінюють експлуатаційну та проектну безпеку енергоблоку, інспектують відповідність усім світовим вимогам. Проектний термін експлуатації другого енергоблоку Южно-Української АЕС завершиться 12 травня 2015 року.
Держінспекцією ядерного регулювання України і Міністерством енергетики та вугільної промисловості погоджено рішення НАЕК «Енергоатом» «Про приведення етапу життєвого циклу «експлуатація» енергоблоку №2 Южно-Української АЕС у відповідність до вимог чинних норм та правил». Проектний 30-річний термін експлуатації енергоблоку №2 ЮУАЕС має завершитися 12 травня 2015 року Ресурсні ж можливості життєдіяльності блоку набагато більші, але через кожні 10 років він проходить «повне медичне» обстеження і тільки після цього приймається рішення щодо подовження його роботи.
Керівництво станції абсолютно прозоро інформує громадськість про заходи щодо подовження життєвого циклу реакторів та проводить громадські слухання, на яких кожен присутній може задавати питання та висловлювати свою думку.
Сьогодні в країні надзвичайно важкий економічний стан, є проблеми з виробленням та споживанням електроенергії. Вітряки, сонячні батареї, ГЕС не задовольняють потреби України, проте українці користуються електрикою, виробленою переважно атомними й тепловими електростанціями. Саме вони постачають майже 87% її загального обсягу. Та й за собівартість ця енергія набагато дешевша. Якщо порівняти, то наші ГЕС виробляють тільки 10 % електроенергії, а атомні електростанції майже 48, 5 %.
Після трагедії на Чорнобильській атомній станції пройшло багато років. Але негативні наслідки залишаються й досі. Вчені всього світу прийшли до висновку, що причиною цієї аварії стала відсутність «культури безпеки». Тому керівництво ЮУАЕС велику увагу приділяє людському ресурсу, формуванню особистої відповідальності та постійно проводить навчання та екзаменацію із питань безпеки. До речі, щоб стати керівником вищого рівня, потрібно мати досвід роботи на підприємстві не менше 14 років. Отже, тут кар’єра дається нелегко, проте такі фахівці надійні, відповідальні та зможуть приймати чіткі і виважені рішення у разі небезпечної ситуації.
З метою відпрацювання різних критичних ситуацій, на станції створені навчально-тренувальні комплекси.
Тут постійно тренується персонал та відпрацьовує на практиці свої знання. В цьому процесі бере участь і керівництво станції, яке теж навчається та екзаменується. До підготовки своїх кадрів та їхнього навчання тут відносяться професійно.
Спеціалісти ЮУ АЕС активно беруть участь у міжнародних конференціях з культури безпеки, обмінюються досвідом та визначають подальший розвиток цієї галузі енергетики.
Делегації від райдержадміністрації роз’яснили технічний стан енергоблоків, ознайомили із циклом заходів по безпеці, зокрема, щодо сейсмобезпеки та радіаційної безпеки станції.
В свою чергу присутні поцікавилися питаннями утилізації відпрацьованого палива, яке планується зберігати в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, щодо перспективи розвитку атомної енергетики в Україні, як найдешевшого виду електроенергії, та про безпеку довкілля, здоров’я мешканців 30- кілометрової зони.
Відповіді присутніх задовольнили, бо надали їх фахівці своєї справи, люди з гордим ім’ям енергетик – атомщик. Засідання круглого столу проводив заступник головного інженера ЮУ АЕС з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Соколов, взяли участь ряд спеціалістів станції, зокрема старший начальник зміни Андрій Паляцький, начальник по експлуатації Олександр Манузін.
Співпраця ЮУ АЕС з громадськістю продовжується. Наразі на ЮУ АЕС стартував третій етап реалізації проекту Євросоюзу «Підвищення безпеки атомних станцій за рахунок поглибленого розуміння впливу «людського чинника». Його впровадження здійснюється в рамках програми «м'якої» допомоги ІСЯБ (Інструмент співпраці в галузі ядерної безпеки) та очікуються громадські слухання щодо продовження експлуатації другого енергоблоку.
Делегація державних службовців отримала не просто корисну інформацію щодо безпечного сусіда ЮУ АЕС, але переконалася, що від такого підприємства ми маємо скоріше користь, а ніж шкоду. Майбутнє - за атомною енергетикою. Тож бережімо те, що маємо.