Новини | Оголошення | Децентралізація влади | Звернення громадян | Електронне урядування |
17/04/2015
Громада Первомайського району взяла участь в Громадських слуханнях щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 ЮУАЕС.
Громадські слухання проходили в клубі імені Є.Зарницької міста Первомайська. Напередодні ЗМІ проінформували населення міста та району про цей захід, а також були розповсюджені інформаційні афіші щодо місця, часу та теми проведення слухань.
Порядок денний Громадських слухань був вельми насичений та розпочався із реєстрації учасників слухань. В обговоренні важливого, для нашого регіону питанні, взяли участь члени громадської ради при Первомайській райдержадміністрації, представники громадських організацій району «Майдан - південь» та районна рада ветеранів, представники профспілок району, керівники міста та Первомайського району, структурні підрозділи райдержадміністрації та колективи установ району.
Кожен учасник слухань отримав буклети із інформаційно–роз’яснювальним матеріалом, українські прапорці із надписом «Україна понад усе» та жовто-блакитні стрічки.
На початку слухань проведено підготовчу роботу – продемонстровано документальний фільм про Южно-Українську атомну станцію та проведено проф.- флеш патріотичного спрямування. Виступ дитячих та юнацьких творчих колективів міста Южноукраїнська сприяли консолідації залу, налаштували на патріотизм та глибоке розуміння проблем атомщиків. Присутні в залі вітали виступаючих українською символікою та разом виконали гімн України із правицею на серці.
Голова райдержадміністрації Віктор Сирота, ведучий громадських слухань, звернувся до присутніх із вступним словом та зазначив, що ядерна енергетика є важливою складовою паливно-енергетичного комплексу України і займає провідне місце в забезпеченні енергетичних потреб країни. Атомні електростанції виробляють майже половину споживаної в Україні електроенергії. В умовах обмежених фінансових ресурсів, значного вичерпання ресурсу теплових електростанцій і дефіциту органічного палива, стійкість та надійність роботи ядерної енергетики позитивно впливають на стабілізацію соціально-економічного розвитку України. Також він зазначив про екологічний фактор та про те, що виробничий процес АЕС здійснюється без забруднення атмосферного повітря продуктами згоряння.
Віктор Сирота акцентував : « Южно -Український енергокомплекс забезпечує потребу в електроенергії та нормальні умови для життєдіяльності південного регіону України з населенням більше 5 млн. осіб. За чверть сторіччя підприємством вироблено понад 500 млрд. квт/год. дешевої електричної енергії».
Фахівці – атомники в своїх доповідях, які супроводжувалися слайдами, інфографікою та відеороликами, доповіли присутнім про правові засади продовження енергоблоків та участі міжнародних організацій , зокрема, МАГАТЕ в цьому тривалому процесі. Проектний термін експлуатації другого енергоблоку Южно-Української АЕС завершиться 12 травня 2015 року, проте термін дії такого типу реакторів набагато більший. Згідно нормативно – правових засад кожні 10 років проводиться глибока перевірка технічного стану енергоблоків та на цю справу вкладаються мільярди коштів.
На запитання громадян, чи не економлять на безпеці в цей важкий, для країни час, фахівці впевнено заявили, що це неприпустимо! Надто велика ціна буде заплачена людством та приклади цього вже маємо на Чорнобильській АЕС та Фукусимі.
Також громаду цікавили кошти, які відраховують атомні електростанції на розвиток навколишніх регіонів 30 – кілометрової зони діяльності .
Громада району бажає сама використовувати належні їй кошти, в умовах децентралізації влади, та розвивати інфраструктуру районів 30- кілометрової зони.
Голова районної ради Леонід Цвігун зазначив, що в умовах зростання цін було б справедливо, щоб наша громада користувалася пільгами та широко застосовувала електричну енергію в опаленні житла. Мешканка села Романова Балка Наталя Повстемська підняла питання про ліміти електичної енергії для населення в умовах інфляційних процесів та реалій сьогодення.
Міський голова Людмила Дромашко подякувала керівництву станції за абсолютно прозоре інформування громадськості про заходи щодо подовження життєвого циклу реакторів та проведення з цією метою громадських слухань. Відмітила про те, що ЮУ АЕС підтримує інфраструктуру міста Южноукраїнська та забезпечує мешканців міста робочими місцями.
В цілому учасники громадських слухань підтримують діяльність ДП НАЕК «Енергоатом» щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС за умови забезпечення належного рівня його безпеки та збереження соціально-економічних компенсацій ризику від діяльності ВП ЮУАЕС для населення зони спостереження, встановлених законодавством, а також надали пропозицію щодо збільшення відрахування до 2% від загального об'єму вартості виробленої продукції, яка направляється на соціальну компенсацію ризику населення.
За результатами слухань була прийнята одноголосно Резолюція громадських слухань з обговорення питань обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС та матеріалів з оцінки впливів цієї діяльності на навколишнє середовище, проведених 17.04.2015 року в місті Первомайську та Звернення до прем’єр-міністра України учасників громадських слухань з обговорення питань обґрунтування безпеки продовження терміну експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС.
Отже прозорість та відкритість завжди сприяє конструктиву та розумінню проблем.