Первомайский район » Новини
Новини Оголошення Децентралізація влади Звернення громадян Електронне урядування

Петро Порошенко: Ми переможемо, як і наші діди 70 років тому, бо захищаємо рідну землю

08/05/2015

Президент Петро Порошенко виступив на урочистому засіданні Верховної Ради України, присвяченому 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі. Глава держави присвятив виступ місцю та ролі Українського народу у Другій світовій війні та її урокам. «Не маю сумніву, що ми переможемо, адже захищаємо свою рідну землю. Переможемо, як перемогли 70 років тому наші діди і прадіди», – заявив Президент.

Глава держави від імені Українського народу привітав всі нації світу із 70-річчям перемоги над нацизмом.

Президент звернувся із словами подяки до ветеранів: «В лавах Червоної армії та радянських партизанських загонів, в лавах Української Повстанської Армії, у військових з’єднаннях країн антигітлерівської коаліції та європейських рухах опору ви рятували цілий світ. Ви відбили агресію проти України із заходу. І низький вам за це уклін». Президент зауважив, що учасники українського національно-визвольного руху чи не вперше присутні на подібній церемонії на такому високому державному рівні.

На початку виступу Глави держави у Парламенті продемонстрували кадри з історії простої родини – воїна Івана Залужного, який пройшов весь шлях Другої світової, його доньки Галини Залужної та його онука Івана Гутника-Залужного, який минулого року героїчно загинув у зоні проведення антитерористичної операції. Президент підійшов до пана Івана, обійняв його та потиснув ветеранові руку. «Дорогий Іване Анікійовичу! Вся Україна дякує Вам за онука-патріота. Вашій доньці Галині Іванівні – низький уклін за сина, як і всім мамам усіх українських героїв. Дозвольте вклонитися у Вашій особі всім ветеранам за великий ратний подвиг, за звільнення і порятунок України та цілої Європи!» – сказав Петро Порошенко.

Зазначивши, що навіть у страшних снах учасники тієї війни не могли уявити, що після сімдесяти років миру в життя їх онуків та правнуків війна ввірветься зі сходу, Президент наголосив на тому, що мотиви цієї війни такі ж самі: «Кордони комусь тиснуть, як замалі чоботи. Імперські амбіції. Марення поверненням «исконных земель». Грубе нехтування міжнародним правом. І нібито боротьба за права своїх одномовців».

Президент підкреслив, що наша країна, проти якої здійснюється військова агресія, більше, ніж будь-яка інша, цінує мир, який тривав майже 70 років. «Тому що надто очевидними є паралелі між подіями в Європі наприкінці 30-х років минулого століття і тепер. Тому що Україна, яка не була в ті роки незалежною державою, де-факто стала членом антигітлерівської коаліції, а ми, український народ – народом-переможцем. Хоча закінчення Другої світової так і не зробило Україну вільною», – сказав Глава держави.

Петро Порошенко наголосив, що ми добре засвоїли ці суворі уроки історії. За його словами, «нам не треба пояснювати, що таке окупація чехословацьких Судетів, бо у нас частково окуповані дві наших області – Донецька та Луганська. Нам не треба нагадувати, що таке аншлюс Австрії. Ми дуже добре це засвоїли на прикладі анексії Криму».

Президент зазначив, що планетарній катастрофі, якою стала Друга світова, можна було запобігти, «якби не ховали голову в пісок; якби не розраховували на те, що кожна нова порція людської крові от-от наситить хижака-агресора; якби не тішили себе ілюзіями, мовляв, нас-то ця біда якось омине».

Глава держави ще раз наголосив на втратах України та значному внеску країни у перемогу над нацизмом. У тій війні Україна втратила вбитими, за різними оцінками, від 8 до 10 мільйонів людей. Понад два мільйони українських дівчат та юнаків примусово вивезли на роботу до Третього Рейху. Більше половини від загальної кількості нацистських дивізій воювало саме на Східному фронті, і розгромлено їх саме тут. На території України проведено майже половину стратегічних операцій німецько-радянської війни. 2072 українці заслужили звання Героя Радянського Союзу. Легендарний льотчик Іван Кожедуб, який збив 64 фашистських літаки, став тричі героєм. Чотири оперативно-стратегічні об’єднання Червоної армії, створені у 1943 році, були названі «Українськими фронтами». Українець Олексій Берест піднімав прапор перемоги над Рейхстагом.

Президент зазначив, що, за підрахунками істориків, у лавах Червоної армії з нацистами билися близько 6 мільйонів мешканців України. Серед них – і обидва його діди, і дід його дружини, який пропав безвісти під Одесою, і брати його мами.

«Визнанням нашого колосального внеску у перемогу над нацизмом стало приєднання України в 1945 році до кола країн-засновниць ООН», – зазначив Президент і привітав присутнього на засіданні Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Бан Кі-муна.

За словами Петра Порошенка, шоком для більшості українців стала сумновідома заява, ніби Росія виграла б війну і без України. «Такі слова – це і наруга над пам’яттю загиблих воїнів, і знущання над почуттями живих ветеранів», – заявив Президент. «Ніхто не має права монополізувати перемогу над нацизмом, а тим більше використовувати її для апології своєї імперської політики! Ця перемога – спільний здобуток всього прогресивного людства, антигітлерівської коаліції та народів колишнього Радянського Союзу», – зазначив Президент України.

Президент відзначив і сучасних воїнів. «Слава бійцям антитерористичної операції, учасникам війни Українського народу за незалежність та європейський вибір! Слава українським волонтерам! І особливо – волонтеркам! Слава українським воїнам всіх часів і всіх поколінь!» – наголосив Президент.

Президент та всі присутні у Верховній Раді хвилиною мовчання вшанувати пам’ять загиблих і у часи Другої світової, і у нашій Вітчизняній війні за незалежність 2014-2015 років.

Всі новини →