Новини | Оголошення | Децентралізація влади | Звернення громадян | Електронне урядування |
18/09/2015
22 вересня Україна буде відзначати День партизанської слави, започаткований в день 60-тої річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Другої Світової війни.
В цей день українці вшановують пам’ять загиблих партизан та віддають данину всенародної поваги тим, хто в суворий воєнний час боровся з фашистами в глибокому тилу ворога, не шкодуючи крові і самого життя.
6200 партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, завдавали відчутних втрат гітлерівським військам на окупованій території, сприяючи просуванню частин і з’єднань Радянської Армії на захід.
За мужність і героїзм, виявлені в боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизанів і підпільників нагороджено орденами і медалями, 223 з них визнані гідними звання Героя Радянського Союзу.
На території Миколаївської області діяло 110 підпільних груп і організацій, партизанські загони в Баштанському і Казанківському районах. Центрами антифашистського руху були Миколаїв, Вознесенськ, Первомайськ, Доманівка, Казанка.
Однією з перших заявила про себе диверсійна група під керівництвом розвідника Віктора Лягіна, який діяв під псевдонімом Корнєв. На рахунку групи – вдалі диверсії на німецьких військових об’єктах: автобазі в парку ім. Петровського, складі з зимовим обмундируванням для німецьких солдатів, на аеродромі за Інгульським мостом, на нафтобазі в Морському порту.
30 вересня 1942 року за ініціативи Віктора Лягіна в місті був створений єдиний центр керівництва підпільно-партизанським рухом – обласна організація «Миколаївський центр».
В Первомайському районі в селі Кримка теж діяли підпільники- партизани. А саме діяла підпільна організація спротиву «Партизанська іскра» під керівництвом директора місцевої школи Володимира Моргуненка.
Підпільники придбали 2 радіоприймача і друкарську машинку, завдяки чому мали змогу розповсюджувати новини Радінформбюро та листівки у селах Первомайського району: Кримці, Катеринці, Кумарах, Кам'яній Балці, Новоандріївці.
Бойові підпільні групи були створені в усіх названих селах, очолювали їх колишні учні Володимира Степановича: Володя Вайсман, Поліна Лойченко, Дарина Дяченко, Надія Буревич.
Партизани збирали зброю, боєприпаси, організовували саботаж, диверсії: перша військова операція була проведена іскрівцями на залізничній станції Кам'яний Міст – підірвали 2 ешелони: три десятки вагонів, чотири цистерни з паливом, півтора десятка платформ з автомашинами та тягачами, два паротяги. У червні 1942 року «Партизанська іскра» пустила під укіс неподалік від с. Кримка німецький військовий ешелон з 48 вагонів, платформ, завантажених воєнною технікою і боєприпасами, бензоцистерн з паливом.
Під час бойового завдання у ніч на 15 лютого 1943 року була арештована група з 10 партизанів, наступного дня – ще четверо. У ніч з 17 на 18 лютого 1943 р. іскрівці на чолі з Парфентієм Гречаним здійснили напад на жандармський пост, де знаходились арештовані товариші, і звільнили їх. Після цього почалися арешти членів підпілля, до кінця лютого усі члени «Партизанської іскри», у тому числі в В. С. Моргуненко, були арештовані.
Після нелюдських тортур вранці 28 лютого 1943 року більшу частину підпільників було страчено. 1 березня був вбитий у перестрілці Парфентій Гречаний, а члени групи Дарини Дяченко, яких вивезли до Тираспільської в'язниці, були розстріляні 2 квітня 1944 року.
1 липня 1958 року Володимиру Степановичу Моргуненку, Парфентію Карповичу Гречаному, Дарії Григорівні Дяченко було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
З нагоди вшанування загиблих героїв в Первомайському районі будуть проведені заходи пам’яті.
Схилимо в цей день свої голови перед пам’яттю загиблих визволителів та вшануємо усіх полеглих за Україну.