Первомайский район » Новини
Новини Оголошення Децентралізація влади Звернення громадян Електронне урядування

Галузь культури може стати показовою галуззю для підтвердження переваг децентралізації, - Т. Бугаєнко

14/12/2015

Працівники Офісу реформ у Миколаївській області взяли участь у розширеному засіданні обласної підсумкової колегії управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації, яка 11 листопада 2015 року відбулася у приміщенні Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О.Гмирьова.

     Першим питанням, що розглядалось на колегії, було питання діяльності клубних закладів в умовах реформи децентралізації влади.

    Відкриваючи засідання, начальник управління М.Ф. Димитров звернув увагу на те, що процес  реформування органів місцевого самоврядування нині особливо хвилює працівників сільських закладів культури, оскільки  протягом тривалого часу до фінансування даної галузі ставились за залишковим принципом. І тим не менше, культура на селі жива, для людей організовуються цікаві культурно-масові заходи завдяки праці самовідданих талановитих ентузіастів. Нині культпрацівників цікавить, що буде з об’єктами культури, на чий баланс вони будуть передані, як фінансуватимуться. Начальник управління зазначив, що півроку тому особисто провів об’їзд клубів і Будинків культури в сільських районах, щоб упевнитись, які із них у аварійному стані, роками не використовуються, і лише перебувають на балансі, а які достатньо фінансуються, мають хорошу матеріальну базу. В тих селах, де не працювали клуби, при бібліотеках були відкриті культурні центри, тому населення також отримує культурні послуги.

- Реформа місцевого самоврядування спрямована на те, щоб громада сама вирішувала: куди, скільки, на які потреби спрямовувати свої кошти, - зазначив директор Офісу реформ у Миколаївській області Валентин Бойко. – Якщо територіальна громада вважає, що селу потрібен клуб – вона буде його утримувати. Ніхто більше не зможе їй нав’язувати свою думку щодо його недоцільності. Володіючи власними коштами, громада буде відповідально ставитись до захисту культури, соціальної сфери. Держава проводить реформу децентралізації влади для того, щоб зберегти село, захистити сільського мешканця, максимально наблизити до нього послуги, підняти рівень його життя до рівня міського жителя. Для цього треба здійснити передачу повноважень та фінансових  ресурсів на базовий рівень, дотримуючись  принципу субсидіарності, за умов постійного складання народними обранцями іспиту на відповідальність, а громадою - на здатність контролювати тих, кому довірено владу.  Так живе світ, який вважає себе правовим, демократичним, соціально орієнтованим.

    На колегії виступила експерт з соціальних питань Офісу реформ у Миколаївській області Таміла Бугаєнко, яка навела приклади позитивної дії децентралізації із досвіду роботи Миколаївської міської ради ще задовго прийняття Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».  У свій час рішенням депутатів міської ради громади декількох сіл, що неподалік від обласного центру, були приєднані до Миколаєва. Найбільше незадоволення виявили жителі села Матвіївки, які вважали радше бути приєднаними до Новоодеського району, ніж ставати «міськими». Нині вони першими розповідають про переваги об’єднання, оскільки Матвіївка розквітла. До села (яке розташоване практично у зоні міста) з міського бюджету відремонтували  дорогу, збудували школу, ремонтують дитсадки, відкрили одразу декілька  напрямків маршрутних таксі – і учорашні селяни отримали постійний зв'язок із міськими благами цивілізації,  мають змогу відвідувати театри, бувати на концертах,  користуватися послугами центральних бібліотек тощо. Таміла Іванівна висловила побажання, щоб культура стала показовою галуззю для підтвердження переваг децентралізації. Бо тепер все залежатиме від людей, від їх ставлення до клубів, Будинків культур.

     Присутні на заході жваво обговорювали порушене питання. Культпрацівники зазначали про важливість культурної сфери для повноцінного духовного життя сучасної людини, необхідність залучення кадрів до роботи у закладах на селі, гарантування «права на життя» об’єктам культури у районах області. Погоджуючись з тим, що реформа здійснюється,  щоб людям дати повноваження і ресурси, - дехто усе ж не приховував, що з пересторогою ставиться до її  успіху.  Мовляв, влада «згадує про культуру, лиш коли потрібно терміново організувати  святковий захід, або відправити делегацію для виступу у Київ».  Та загалом, це був змістовний діалог, під час якого більшість була на боці добрих змін, які несе реформа децентралізації влади.

_______________________________________________

Прес-служба Офісу Реформ у Миколаївській області.

 

 

 

Всі новини →