Новини | Оголошення | Децентралізація влади | Звернення громадян | Електронне урядування |
11/04/2016
Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів — пам'ятна дата, що відзначається громадськими організаціями та окремими органами влади в Україні та колишніх республіках Радянського Союзу.
11 квітня на честь події, яка мала місце 11 квітня 1945 року, коли в'язні концтабору у Бухенвальді почали інтернаціональне повстання проти гітлерівців.
В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. Тоді, безпосередньо перед прибуттям американців, на території Бухенвальду (найбільшого концентраційного табору) спалахує збройне повстання, організоване силами самих ув'язнених.
Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті, над табором було піднято червоний прапор.
11 квітня — день входження американців на територію Бухенвальду — і був прийнятий як дата, коли відзначається «Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів». Після переходу табору під юрисдикцію СРСР табір було долучено до системи концентраційних таборів НКВС, а 1948 повністю інтегровано в систему ГУЛАГ.
11 квітня, миколаївці вшанували пам’ять померлих в’язнів фашистських концтаборів, поклавши квіти до пам’ятного знаку в’язням концтабору «Шталаг-364». «Шталаг-364» був у числі найбільших регіональних таборів на півдні України. За роки фашистської окупації в «Шталаг-364» загинули майже всі, а це – до 70 тисяч осіб.
В заході взяли участь голова обласної організації колишніх в’язнів фашистських концтаборів Микола Прядко, заступник голови облдержадміністрації В’ячеслав Бонь, голова обласної ради Вікторія Москаленко, міський голова Олександр Сєнкевич.
Заступник голови облдержадміністрації В’ячеслав Бонь зазначив: «Подібні заходи дуже важливі, тому що багато значимих речей забуваються, а це неприпустимо. Зараз читаєш статистику, за якою стоять людські долі - і це дуже страшні цифри. Хто міг подумати в 20 столітті в цивілізованій Європі що таке взагалі можливо. Проводячи паралелі з сьогоднішньою Україною - я переконаний, нам вдасться відстояти незалежність».
В Первомайському районі вже давно не має людей, які були в’язнями концтаборів, проте, нашу історію ми пам’ятаємо та доносимо до молодого покоління.