Первомайский район » Новини
Новини Оголошення Децентралізація влади Звернення громадян Електронне урядування

Форум став джерелом активного впровадження добровільного об’єднання громад на території Первомайського району

18/04/2016

    За ініціативи Первомайської районної ради відбувся  форум  на тему «Дієва самоорганізація та участь селян у формуванні спроможних територіальних громад на Миколаївщині. Виклики, практики, перспективи»  на   виконання Плану заходів з реалізації Стратегії розвитку Миколаївської області до 2020 року».

     Форум проводився громадською організацією  «Фонд розвитку міста Миколаєва», який був створений в 1995 році представниками інтелігенції, місцевої влади та бізнес- структур.

     На сьогоднішній день Фонд має успішний досвід проведення більше 50 грантових конкурсів для громадських організацій та органів самоорганізації  населення. При цьому проблеми місцян вирішуються не тільки за рахунок міського бюджету, але і за допомогою активного залучення коштів фондів імені Стефана Баторія (Польща), NED (США), «Відродження» та інших донорів.

    Місія Фонду – покращення якості життя населення, обєднання зусиль  громадськості для розвитку населених пунктів та економічного, політичного і культурного становлення центру півдня України.

    Звичайно, форум розпочав  директор Фонду Михайло Золотухін- досвідчений фахівець  та практик. Захід було розпочато засіданням круглого столу за участю голови районної ради Світлани Вовк, виконувача функцій і повноважень голови райдержадміністрації Сергія Бондаренка, експерта Фонду, представника Української Гельсінської спілки захисту прав людини Тетяни Золотухіної, голови Кривоозерської РДА Олексія Мірошніченка,  голова районної ради Олександра Козерецького, заступника голови районної ради Мирона Лисиганича, керуючої справами виконавчого апарату Кривоозерської  районної ради Жанни Кострич, голів сільських рад Первомайського району,  керівників структурних підрозділів Кривоозерської та Первомайської районних державних адміністрацій та депутатів місцевих рад. Питання децентралізації та  добровільного обєднання громадян наразі є не просто актуальним, а потребує  реалізації та грамотного впровадження у життя громад. Тож  експерти Фонду вислухали всі запитання і пропозиції присутніх, з метою надання  змістовної  відповіді вже на другому етапі Форуму- семінарі – навчанні.

     Олексій Мірошниченко ознайомив присутніх з механізмом добровільного формування спроможних місцевих громад на основі самоорганізації та участі селян.   Він зазначив, що громади необхідно – об’єднати навколо вирішення основних проблем їх жителів та дотримуватися основного  принципу – «не нашкодь». «Є дві складові децентралізації: добровільність та спроможність. Ми з вами повинні усвідомити, що надходження до місцевих бюджетів та якість тих послуг, що отримує населення є прямо пов’язаними», акцентував голова Кривоозерської  РДА.

   В дебатах круглого столу  озвучувалися пропозиції щодо проведення спочатку фінансової реформи, а потім  обєднуватися в спроможні громади. Проте, в державі вже проходять реформи пенсійні, правоохоронні та інші, які поступово наближують громаду до основного питання- обєднатися, щоб вижити чи залишити все, як є та й надалі котитися в прірву. Говорили присутні і про Куцурубську  добровільно обєднану  громаду, про перспективи  і  недоліки  та  про досвід  приєднання сіл до міста Вознесенська  тощо.

   Михайло Євгенович зазначив, що  Куцурубська громада  далеко не є  ідеалом  реалізації цього проекту, що основне навчитися залучати додаткові кошти для вирішення нагальних проблем. Тому основне треба «вирощувати» своїх грантознавців   та залучати  інвестиції, виходячи із проблем населених пунктів.    «Без самоорганізації населення не буде ніякої демократії та й донор до нас не прийде»,- акцентував директор Фонду. Лектори також розповідали  про  реформи в Польщі, які розпочиналися з великих проблем, але закінчилися   потужним економічним розвитком держави.

     Ніхто із представників Фонду  не заперечував, що будуть   швидкі  результати покращення життя громади. Реформи – це  й оптимізація кадрів,  установ,  закладів, вміння  оптимізувати податки та вишукувати  ресурси, тому необхідно готувати людей до  терпіння, розуміння і віри у краще.

    На семінарі – практикумі Тетяна Золотухіна  вчила присутніх, як отримувати грант чи інвестицію та як проводити аналіз проблемної ситуації і виділяти  пріоритетні проблеми сіл, як складової стратегії та соціально-економічного розвитку  спроможної територіальної громади.

    Учасники семінару отримали  два посібника  розроблені ГО «Фонд розвитку м. Миколаєва» на тему «Проблеми дієвості безпосереднього народовладдя у селах і містах Миколаївщини»,  щодо висновків аналітичного дослідження та збірник методичних матеріалів щодо нормативно- правового забезпечення розвитку різних форм демократії участі  на  місцевому рівні, а також  пакети  зразків нормативно- правових актів органів місцевого самоврядування, які готуються  до кожного етапу добровільного обєднання громад.

      Первомайський район вже має досвід реформ і керівників, які мають бажання їх втілювати в життя,   проте, хотілося отримати відповіді на свої запитання. Тож  Форум   досягнув своєї  мети- ми не будемо жертвами реформи, а станемо її співучасниками.

     Первомайська районна рада підписала угоду з Фондом  про реалізацію спільних проектів та проведення заходів, спрямованих на розвязання поточних проблем та розвиток населених пунктів у спроможні місцеві громади району.

 

 

 

Всі новини →