Первомайский район » Новини
Новини Оголошення Децентралізація влади Звернення громадян Електронне урядування

Миколаївський офіс реформ та керівництво Куцурубської громади запросили на круглий стіл у Верховну Раду України, щоб обговорити питання статусу старости

17/05/2016

       Круглий стіл щодо введення інституту старост в Україні  16 травня став предметом обговорення у Верховній Раді України. У цьому вкрай важливому заході, який провів Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування,  взяла участь делегація від Миколаївщини в особі керівника Офісу реформ Валентина Бойко,  керівництва першої об`єднаної територіальної громади - Куцурубського сільського голови Куцурубської об`єднаної територіальної громади Інни Копійки, секретаря Любові Федорової. Тема круглого столу: «Обговорення питань правового регулювання статусу старост в об’єднаних територіальних громадах».

Захід зібрав майже 150 учасників, серед яких народні депутати України – члени Комітету, представники органів місцевого самоврядування всіх рівнів з усіх регіонів України, в тому числі новообрані старости, асоціацій органів місцевого самоврядування, Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади, Апарату Верховної Ради України, вітчизняних та міжнародних неурядових організацій, науковці експерти. Асоціацію міст України представляв перший заступник виконавчого директора Олександр Слобожан. 

На засіданні круглого столу Віце-прем’єр-міністр України — Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко зазначив: "Староста – це лідер, якому громада села висловила довіру на прямих виборах. Він обраний на строк повноважень ради об’єднаної громади і є підзвітним та підконтрольним перед жителями села та радою об’єднаної громади. Відтак староста має усі належні повноваження, аби ефективно представляти інтереси громади та забезпечувати її життєдіяльність".

Голова Комітету Сергій Власенко звернув увагу на законодавчі ініціативи, внесені на розгляд парламенту головним чином народними депутатами України - членами Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, які мають відповідне спрямування. Йдеться про проект Закону про внесення змін до Закону України «Про місцеві вибори» (щодо фінансування підготовки і проведення перших виборів старост) №3535 та проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо виборів старост №4091. Керівник профільного Комітету висловив сподівання, що розгляд цих та інших законопроектів, а також ті практики, що з’явилися на місцях дозволять зміцнити інститут старост і він запрацює на повну потужність, оскільки: «Інститут старост є новим у вітчизняній системі місцевого самоврядування і ми не накопичили практичного досвіду його роботи Тому, як і за будь-якої реформи, виникають проблеми, що потребують вирішення, в тому числі зусиллями законодавця».

Звертаючись до учасників Олександр Слобожан, зокрема, сказав: «Сьогодні ми зібралися  обговорити проблематику формування інституту старост. Проблеми тут є, і їх можна було передбачити і уникнути, але не було згоди, як це зробити. Пам’ятаємо, як тривалий час навіть назву цієї посади – староста – не вдавалося погодити через різні стереотипи. Минуло ще зовсім небагато часу, як перші старости приступили до роботи. Але якісь проблеми вже, очевидно, виявилися, і час думати, як їх усунути. От сьогодні, через півроку після перших виборів, багато де залишаються виконувачі обов’язків старост. Фактично, без виборів продовжено, принаймні в якійсь частині, повноваження колишніх голів сільських рад. Не дуже зрозуміло, скільки це може тривати. З іншого боку, такий в.о. старости може розглядатися як прообраз старости не виборного, а призначеного. І цей досвід теж може бути корисним. Якась частина рад об’єднаних громад, схоже, й не збирається старост обирати. Треба зрозуміти цей процес івизначитися, як його сприймати».

Коментуючи свою участь у роботі круглого столу, керівник Офісу реформ у Миколаївській області Валентин Бойко наголосив, що під час обговорення учасники заходу порушували найбільш нагальні та актуальні питання, пов’язані з теоретичними та практичними аспектами становлення інституту старост в Україні. Вони стосуються змін моделі виборів старости, адже наразі можливі декілька варіантів: призначення радою за поданням голови; загальними зборами жителів; призначення радою із числа депутатів тощо. Як зазначив Валентин Анатолійович, розглядалося і питання доцільності фінансування перших виборів старост за кошти державного бюджету, обов`язковості членства старости за посадою у складі виконавчого комітету, можливості уповноважувати старосту на виконання «владних» повноважень виконавчих органів ради (обсяг таких повноважень має бути чітко визначений законом або має встановлюватися виконкомом чи радою). Деякі учасники заходу акцентували увагу на необхідності розширення нормативної бази врегулювання питань правового статусу старости (наприклад, доцільність затвердження Кабінетом Міністрів України типового положення про старосту), вирішення питань оплати праці старост тощо.

Нагадаємо, Куцурубська об’єднана територіальна громада – перша ластівка децентралізації на Миколаївщині. Перша староста на Миколаївщині  також приступила до своїх обов`язків шляхом виборів у Куцурубській об’єднаній територіальній громаді. За посаду старости тут боролось 6 претендентів – 4 жінок і 2 чоловіків, та люди віддали перевагу жінці-підприємцю Оксані Яковенко, офіційні повноваження якої відбулись після прийняття нею присяги на сесії 4 травня 2016 року. Оксана Яковенко – староста сіл Іванівка і Яселка започаткувала ведення інституту старост у Миколаївській області.

Принагідно зазначити, що круглий стіл «Обговорення питань правового регулювання статусу старост в об’єднаних територіальних громадах» проведено Комітетом  Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за сприяння та підтримки проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

 

Всі новини →