Новини | Оголошення | Децентралізація влади | Звернення громадян | Електронне урядування |
03/09/2013
Карловачка жупанія - одна з найважливіших областей Хорватії, завдяки транзитному, транспортному та геостратегічному положенню. Жупанія розташована в центральній частині Хорватії, займає площу 3,6 тис.кв.км. Через територію Карловца проходять історичні дороги Кароліна (Karlovac-Bakar), Жозефіна (Karlovac-Senj) та Луізіана (Karlovac-Rijeka), сучасні автобани з’єднують Центральну Європу та Дунайські країни з Адріатичним морем.
Адміністративний, політичний, економічний, культурний і спортивний центр жупанії - місто Карловац. З моменту свого заснування (1579 р.) місто стало стратегічним, економічним і транспортним центром Хорватії.
Населення жупанії складає 128,7 тис. жителів. Карловачка жупанія розташована в місці переходу від центральних гір Хорватії, в самій вузькій частині сухопутної території держави - так звані "Карловац двері".
Економіка жупанії забезпечує 2,4% валового внутрішнього продукту, 2% експорту та 1% імпорту Хорватії.
Пріоритетами економічного розвитку округу є: сільськогосподарське виробництво, лісове господарство, переробна промисловість, металообробка, текстильне виробництво .
Структуру промисловості жупанії у 2012 році склали: виробництво продуктів харчування - 27%, напоїв - 22%, машин та обладнання - 15%, фабричних металевих виробів - 16%, дерев’яних виробів - 3%, текстильних виробів - 3%, неметалевих мінеральних виробів - 4%, гумових та пластмасових виробів - 3%, інші вироби - 7 %.
Товари експортуються в США, Боснію і Герцеговину, Німеччину, Швейцарію, Італію, Словенію, Тайвань, Індію та інші.
Головними складовими експорту є турбіни та додаткові частини до них, металеві товари, зброя та спорядження, пиво, дизельні двигуни та частини до них, скложгут, пластмасові товари, спеціальна техніка та прилади, обладнання для зварювальних робіт, керамічна плитка, обладнання для енергетичної промисловості, металеві підставки під LCD та плазмові телевізори, інструменти для деревообробки та пили, насоси для морегосподарського комплексу та енергетичної промисловості, взуття, дерево, цегла, текстильні вироби та інше.
Компанії експортери по галузям:
- машинобудування та обладнання: ALSTOM HRVATSKA, ADRIADIESEL, AB MONTAZA, CROATIA PUMPE NOVA, TTK TVORNIKA TURBINA KARLOVAC;
- виробництво фабричних металевих конструкцій: HS PRODUCT, UNIWELD STROJEVI, KONTAL, KORDUN-ALATI, VETA;
- виробництво напоїв: KARLOVACKA PIVOVARA;
- виробництво текстилю: KELTEKS, IV-ER-KVC, PLETIX, KONTEX, SVIJET DECORA;
- виробництво пластмасових та гумових виробів: KAPLAST, ILSAD, R.G.PAK, METAPLAST, POLAR;
- виробництво неметалічних мінеральних товарів: KERAMIKA MODUS, WIENERBERGER-ILOVAC, SEMMELROCK STEIN+DESIGN;
- деревообробна галузь: ORAH, TRESKAVAC, PARKET 4, SICA FM;
- виготовлення шкіряних товарів: MAIKI, MR.JOSEPH, BELAVIC, KURS AND SIN;
- харчова промисловість: KIM, PPK, ZITOPROIZVOD, MADIG-MREZNICA, JELENKO
Географічне положення та пам’ятки природи визначають такі найбільш відомі види туризму в жупанії:
- транзитний;
- зимовий (Белоласіца);
- міський та екскурсійний (еко-туристичний поїзд "Karlek", шкільні екскурсії);
- активний (їзда на велосипеді, спелеологія, рафтинг, катання на конях, альпінізм, полювання, риболовля, купання в річках і озерах);
- культурний (міські центри, замки, садиби, культові споруди, храми, фестивалі);
- сільський (сільські домогосподарства, вино, дороги, національна кухня, дні пива, кулінарні виставки).
Перспективні напрямки економічного розвитку жупанії:
- експлуатація природних ресурсів з метою розширення туризму та сільського господарства (розвиток інтенсивного землеробства, виноградарства, садівництва, прісноводного рибного господарства, тваринництва, молочного та органічного виробництва),
- подальший розвиток системи освіти і створення умов для інтенсивного розвитку інноваційних робіт (зв'язок освіти з промисловістю),
- розробка бізнес- і промислових зон для залучення внутрішніх та іноземних інвестицій,
- використання міжнародних фондів регіонального розвитку підвищення обізнаності потенційних засобів, допомога в підготовці проектів для фінансування,
- розвиток виробництва енергії з поновлюваних джерел (води, біомаси),
- перерозподіл об’єктів невикористаної військової інфраструктури в регіоні (старі казарми),
- оновлення ділового співробітництва з країнами регіону.
Друге за розмірами в Карловачкій жупанії, місто в центральній частині Хорватії - м. Огулін, що розташоване між Загребом та Рієкою, в туристичній зоні, на стику декількох історичних хорватських областей. Місто забезпечує сприятливі умови для розвитку промисловості та підприємництва, інвестування, має доступні аграрні та лісові ресурси. В місті створено бізнес-парк на території
Немає жодних обмежень стосовно потенційних бізнесових проектів, але пріоритет надається тим бізнес-проектам, що оптимально використовують природні та людські ресурси, екологічно чисті технології.
Земельна власність парку буде розпродана шляхом проведення тендеру. Стартова ціна – 8 євро за 1 кв.м землі з інфраструктурою, що включає в себе можливість підключити електроенергію та водопостачання, телекомунікації та каналізаційної системи.
З метою стимулювання інвесторів в бізнес-парку Огулін передбачено зниження розміру оплати комунальних послуг: в перший рік - на 75 %; в другий - на 50 %; в третій - 25%.
У травні 2012 року на запрошення голови Миколаївської облдержадміністрації Круглова М.П. в області перебувала з ознайомчим візитом делегація Карловачкої жупанії Республіки Хорватія, на чолі з жупаном Карловачкої жупанії Іваном Вучичем.
Делегацію було ознайомлено з економічним та інвестиційним потенціалом Миколаївської області та міста Миколаєва. Обговорено питання співробітництва в економічній сфері, а саме: суднобудуванні та машинобудуванні, переробці сільськогосподарської продукції та туристичній галузі, розвитку альтернативних видів енергії.
Делегація відвідала виставки «Суднобудування 2012» та «Водний транспорт», ПАТ «Коблево» Березанського району, ДП НВКГ «Заря-Машпроект», зустрілися з діловими колами в регіональній торгово-промисловій палаті Миколаївської області, де було взаємно презентовано економічні потенціали Миколаївщини та Карловацької жупанії.
За підсумками зустрічей запропоновано розглянути питання започаткування співпраці між м.Вознесенськ Миколаївської області та м.Карловац Карловачкої жупанії.
У червні 2013 року за сприяння Посольства України в Республіці Хорватія та на запрошення жупана Карловачкої жупанії І.Вучича делегація Миколаївської області відвідала Карловачку жупанію: промислову зону Logorište, міста Огулін, Врбнік, Нові Вінодолскі, ознайомилася з діяльністю компаній Adriadiesel, Alstom Hrvatska, Aquestil, Kontal, Stolarija Ribičić, Juraj Vinski, ферм Darko Vrbanek та Srce Prirode Srakovčić.
В Жупанійській господарській палаті Карловца відбувся бізнес-форум, під час якого було підписано Меморандум про співпрацю між Регіональною торгово-промисловою палатою Миколаївської області та Хорватською господарською палатою - Жупанійською палатою Карловац.
За результатами візиту досягнуто домовленостей про розширення співпраці задля реалізації спільних економічних проектів та підписання в найближчому майбутньому угоди про міжрегіональне співробітництво.