Первомайський район » Служба у справах дітей
Українська
Головна Новини Звернення громадян Децентралізація влади Декомунізація Оголошення Електронне урядування Установи району та територіальні органи центрального органу виконавчої влади

Служба у справах дітей

Прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу є одними з найефективніших форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Адже діти, чиї батьки померли або в силу різних обставин не можуть виконувати свої обов’язки, також потребують родинного тепла і виховання.

Наразі, на  території Первомайського району функціонують 23 прийомних  сім'ї  та 2 дитячих будинків сімейного типу, в яких проживає та виховується 57 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

В чому ж полягає різниця між прийомною сім’єю та дитячим будинком сімейного типу?

Прийомна сім'я - це одна із форм влаштування дітей, в якій прийомні батьки беруть на виховання та спільне проживання від 1 до 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу формується і діє за таким же принципом з різницею, що дітей може бути розміщено від 5 до 10.

У прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу влаштовуються діти до досягнення ними повноліття, а у разі продовження навчання - до 23 років або до закінчення ними відповідного навчального закладу.

Відмінність і одночасно перевага прийомної сім'ї, можна розглядати в тому, що прийомна сім’я бере дітей на власну житлову площу, що дає можливість сім'ї, не змінюючи встановленого сімейного устрою, звичок, зберігаючи сталі сімейні стосунки, прийняти дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування  і виховувати їх в уже сформованому мікросоціумі. На відміну від дитячого будинку сімейного типу коли, як правило, сім’я, на базі якої він створюється, змінює  місце проживання. Відповідно до пункту 5  Положення про дитячий будинок сімейного типу орган, що ухвалив рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, позачергово надає батькам-вихователям  індивідуальний житловий будинок або багатокімнатну квартиру за нормами встановленими законодавством.

Прийомними батьками, батьками - вихователями може стати як подружжя, так і особа, що не перебуває в шлюбі, працездатного віку. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання та створює умови для їх розвитку, надаючи сім’ям, які приймають на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, матеріальну та соціальну підтримку. Аби підтримати людей, які беруть у свою родину прийомних діток, законодавством передбачено цілий ряд виплат, що дозволяє прийомним батькам не турбуватись принаймні про найнеобхідніші речі для них. Це допомагає батькам-вихователям, прийомним батькам  більше часу і сил приділяти саме вихованню дітей.  Варто зазначити, що за прийомними дітьми, дітьми - вихованцями зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Це передбачає збереження за дитиною раніше призначених аліментів, пенсій та інших державних виплат. 

Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена Вашої сім'ї, обчислений за останні шість календарних місяців, не може бути менший ніж рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановленого законодавством. Існують також обмеження для кандидатів у за віком. Влаштування дітей у сім’ю проводиться з урахуванням віку батьків та дітей, щоб на час досягнення обома батьками пенсійного віку всі діти досягли повноліття. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків.

Також, на заваді створенню прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу можуть стати вади фізичного чи психічного здоров’я потенційних прийомних батьків, батьків - вихователів та членів їх сім’ї, якщо вони проживають на спільній житловій площі .

Прийомні батьки, батьки - вихователі є законними представниками дітей на підприємствах, в установах та організаціях без спеціальних на те повноважень. Вони несуть персональну відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей.

Держава надає постійну соціальну підтримку прийомним сім’ям, дитячим  будинкам сімейного типу.

Якщо Ви бажаєте стати батьками-вихователями або прийомними батьками за більш детальною інформацією для проходження навчання та збору необхідних документів звертайтесь до служби у справах дітей Первомайської райдержадміністрації за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ. вул. Чкалова, 12, тел. (05161) 7-54-03.

    

 На початку нового навчального року традиційно в Україні проводиться Всеукраїнський профілактичний захід «Урок», з метою забезпечення здобуття загальної середньої освіти усіма учнями шкіл. 

 Відповідно до ст. 53 Конституції України, ст. 19  Закону України „ Про охорону дитинства” та Закону України "Про загальну середню освіту", щодо гарантованого права дітей на освіту, в межах заходів виконання загальнодержавної програми „ Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2017 року, службою у справах дітей Первомайськоъ райдержадміністрації з 01.09 поточного року розпочато проведення Всеукраїнського профілактичного заходу „УРОК”, який триватиме впродовж вересня – жовтня місяця цього року. Мета даного заходу – виявлення дітей, які без поважних причин не приступили до занять з початку навчального року, вжиття заходів для повернення їх до навчання, усунення причин і умов, внаслідок яких діти не охоплені навчанням, надання адресної допомоги дітям, притягнення батьків або осіб, які їх замінюють за порушення прав та законних інтересів дітей. Службою у справах дітей райдержадміністрації контролюється питання відвідування учнями загальноосвітніх закладів району, вживаються заходи щодо повернення або влаштування виявлених дітей до навчальних закладів.

Важливу роль у соціалізації дитини, її гармонійному розвитку відіграє родина. Проте в Україні збільшується кількість сімей, які потрапили у складні життєві обставини. За визначенням,  сім'я,  що  перебуває  у  складних  життєвих  обставинах,  –  це  сім'я,  яка втратила свої виховні можливості через виникнення таких  умов, що  порушують  нормальну  життєдіяльність  одного  або  кількох  членів  сім'ї, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно.

Так, трапилося що три місяці назад в родині, яка опинилась в СЖО було вилучено у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю трьох малолітніх дітей віком: 3 роки, 7 років та 14 років. Діти були тимчасово влаштовані до Комунального закладу "Первомайського центру соціально-психологічної реабілітації дітей" Миколаївської обласної ради де отримали медичне та психолого-педагогічне обстеження, вивчались індивідуальні особливості розвитку та їх потреб, психологічний стан, умови проживання та виховання в сім'ї.

За цей період спеціалісти служби у справах дітей райдержадміністрації проводили заходи щодо соціального захисту дітей, запобігання соціального сирітства та подолання СЖО батьками, здійснювали соціально-профілактичну роботу.  Під час здійснення соціальної роботи  працівники скерували батьків на зменшення вживання алкогольних напоїв, проведення медичного обстеження та лікування від згубної звички;  зосереджували увагу на покращенні умов проживання в помешканні створюючи відповідні умови для життєдіяльності дітей та повернення їх в біологічну родину. Після чого отримали позитивний результат та плідну працю батьків на виправлення та покращення ситуації в родині.

Мати та батько здійснили хімічний захист від алкогольної залежності (про що надали відповідні довідки), офіційно працевлаштувались до місцевого фермера в різноробочі, зробили косметичний ремонт в будинку, що змінило будь які нахили чи  натяки на СЖО. Тільки бажання, трішки праці - і щасливі діти повертаються додому.

Приємно, що наша нелегка робота, дає позитивний результат для майбутнього дітей. 29.08.2017 року було спеціалістами служби проведено черговий виїзд до родини та складено акт матеріально-побутових умов проживання родини. Вашій увазі фоторепортаж: до... і після...

 

    Денний рейд "Діти вулиці" Первомайський район

З метою соціального та правового захисту дітей та активізації роботи з сім’ями, які опинились в складних життєвих обставинах 23 квітня 2018 року службою у справах дітей райдержадміністрації проведено денний профілактичний рейд "Діти вулиці" території Чаусівської сільської ради спільно з працівниками ПРЦСССДМ, головою, секретарем Чаусівської сільської ради та інспектором Первомайського відділу поліції ГУ НП України в Миколаївській області.

   В ході рейду здійснено обстеження умов проживання у 8 неблагополучних сім’ях, в яких виховується 17 малолітніх/неповнолітніх дітей (с. Чаусово-1), в ході проведення рейду перевірено умови проживання дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, де батьки не забезпечують їх утримання, виховання та розвиток. Вразила безвідповідальність деяких батьків, які утримують своїх дітей в антисанітарії, бруді, причиною тому є непоодинокі випадки зловживання спиртними напоями збоку батьків.

    З батьками проведено попереджувально-роз’яснювальну роботу щодо наслідків неналежного виконання ними батьківських обов’язків відносно малолітніх та неповнолітніх дітей, недопущення вчинення жорстокого поводження та насильницьких дій щодо дітей, а також роз’яснено юридичну складову даного питання. Здійснено профілактику негативних явищ, соціально-небезпечних хвороб та ризиків залежностей. 

   З дітьми проведено інформаційно-просвітницьку роботу, щодо їх прав і обов’язків, та популяризацію здорового способу життя, поводження на воді. За результати обстежень складено акти обстеження умов проживання дітей, а інспектором Первомайського відділу поліції складено 6 протоколів  про притягнення батьків до відповідальності за ст 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Виконавчому комітеті сільської ради рекомендовано систематично здійснювати контроль за умовами утримання і виховання дітей за місцем проживання.

            Під час проведення  рейду дітей схильних до бродяжництва, жебракування, вчинення злочинів, правопорушень, вживання спиртних напоїв, наркотичних та токсичних речовин не виявлено.

Автор: Нєвєжина Я.С.

 


Графік прийому громадян
Нормативно-правові акти
Основні функції та нормативно-правові засади діяльності
Засідання комісії з питань захисту дітей при Первомайській райдержадміністрації
Цій дитині потрібна родина
Роз'яснювальна робота
Адміністративні послуги
Наші будні
Гаряча лінія

 

Графік участі у «Гарячій лінії»

на квітень 2020 року

 

п/п

ПІБ керівника, назва управління, структурного підрозділу, відділу райдержадміністрації

Тема

Дата

Година

 

Телефон

 

1.

МАЛИНОВСЬКА Тетяна Степанівна

Начальник служби у справах дітей Первомайської райдержадміністрації

 

«Ухилення від виконання батьківських обов’язків та його наслідки»

20 квітня

з 8.00 до 12.00 год.

(05161)

4-20-98