Головна Новини ОГОЛОШЕННЯ Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?"

А ЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО ЛЕПТОСПІРОЗ?

Наприкінці січня цього року на території мисливсько-рибальського господарства, с. Катеринка Первомайського району мисливцями було добуто дикого кабана. До Миколаївської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби для дослідження було надіслано пробу крові, під час якого у сироватці крові було виявлено антитіла до збудника лептоспірозу. Це свідчить принаймні про те, що вбитий дикий кабан був носієм збудника небезпечного інфекційного захворювання для тварин та людини.

Лептоспіроз – гостре інфекційне зооантропонозне, природно-вогнищеве захворювання, яке у людини протікає у тяжкій клінічній формі, з явищами інтоксикації, жовтяниці, вираженими м’язовими болями, ураженням нирок, печінки, судинної та центральної нервової системи. У хворих з’являється сильна головна біль, висока температура. Іноді виникає гіперемія обличчя, верхніх відділів грудної клітини та шиї. В деяких випадках з’являється сип, зникає апетит та сон. Хворі страждають на постійну спрагу.

Найбільшому ризику зараження підлягають особи, діяльність яких пов’язана з безпосереднім контактом з тваринами, у тому числі мисливці, фермери, ветеринарні працівники, власники собак, а також рибалки, туристи, робітники м’ясопереробних підприємств, складських приміщень, очисних споруд. Основним господарем та джерелом лептоспірозу являються дикі гризуни (сірі полівки, миші, криси), які хворіють безсимптомно та виділяють збудник у навколишнє середовище разом із сечею. Лептоспіра потрапляє в організм через подряпини та слизові оболонки під час безпосереднього контакту із сечею інфікованих тварин, або через предмети, контаміновані сечею. Можливе зараження під час купання у водоймах зі стоячою водою, або у «тихих» річках та під час вживання води, інфікованої лептоспірами.

Зараження лептоспірозом можна уникнути, дотримуючись визначених ветеринарно-санітарних правил та правил особистої гігієни.

Необхідно проводити дератизаційні заходи для захисту від гризунів систем водопостачання, місць зберігання харчових продуктів у складських приміщеннях та в домашніх умовах.

Не відловлюйте та не беріть руками гризунів або їх трупи.
Намагайтеся не створювати сміттєзвалищ поблизу жилих та господарських приміщень, саме вони являються розсадником гризунів – джерело небезпечної хвороби ЛЕПТОСПІРОЗ.

Відкриваючи сезон у дачних будиночках, сторожках та будь-яких приміщеннях, які використовуються лише у теплу пору року, обов’язково зробіть вологе прибирання з дезінфікуючими речовинами. Під час прибирання користуйтесь гумовими рукавицями.

Не купайтеся у водоймах, забруднених виділеннями с/г тварин.
Мисливцям:- заборонено згодовувати собакам на полюванні внутрішні органи та м´ясо дичини; -заборонено розкидати на території тушки відстрілених тварин та їхні рештки; - розробляти відстрілену дичину тільки у встановлених місцях та з подальшим проведенням лабораторних досліджень; -обов’язково знезаражувати місця утримання мисливських собак та проводити щорічну вакцинацію собак проти лептоспірозу.


Головний спеціаліст Первомайського міжрайонного управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Писаренко Н. М.

Африкарська чума свиней – нові випадки!

Африканська чума свиней (Pestis africana suum, хвороба Монтгомері) - висококонтагіозна вірусна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків.

Відповідно до звіту Дніпропетровської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 13.02.2018 р. №000162 п.м./18 в патологічному матеріалі від 4-х туш свиней, виявлених на сміттєзвалищі на відстані 0,5 км від смт. Врадіївка Врадіївського району та від 14.02.2018 р. №000163 п.м./18 в патологічному матеріалі від 1 туші дикого кабана, добутого з метою моніторингу в МГ «Білоусівське» Дорошівської ОТГ Вознесенського району виявлено ДНК вірусу африканської чуми свиней.

Профілактика проти АЧС здійснюється шляхом суворого дотримання ветеринарно-санітарних вимог, безвигульного утримання свиней, проведення дезінфекції. Необхідно максимально обмежити можливі контакти свиней з іншими тваринами, що перебувають в вільному, неконтрольованому утриманні (собаки, коти, тощо). Необхідно проводити обов’язкове щеплення свиней проти класичної чуми, та подвірне обстеження свинопоголів’я ветеринарними фахівцями, як у приватному, так і в громадському секторах.

Забороняється: вигульне утримання свиней, лікування хворих свиней, годівля свиней кормами тваринного походження та харчовими відходами без проварки, вивіз трупів тварин на смітники та узбіччя доріг, вимушений забій (без ветеринарного огляду), завезення тварин без відповідних документів.

В разі підозри захворювання свиней на АЧС або їх загибелі звертатись до дільничих ветеринарних лікарів, до ветеринарної служби Первомайського району за тел.: 4-71-67, 4-73-58.

Головний спеціаліст Первомайського міжрайонного управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

Устіменко Ю.В.

Пам´ятка населенню: «Африканська чума свиней»

Африканська чума свиней – особливо небезпечна висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності.

Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми

свиней необхідно дотримуватися таких заходів:

- проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;

- не згодовувати свиням харчові відходи і відходи, отримані після забою свиней, виробляти утилізацію відходів у встановлених місцях;

- не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.д.);

- не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених торгових точках, без ветеринарних супровідних документів;

- допускати ветеринарних лікарів на територію приватних подвір’їв для огляду свиней та проведення заходів;

- негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней фахівцям ветеринарної служби або сільським виконавчим комітетам;

- не допускати відвідування особистих подвір´їв сторонніми особами;

- постійно вести боротьбу з гризунами;

- не завозити свиней без узгодження з Державною ветеринарною службою району з інших регіонів.