Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
28/01/2022
29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут - українських студентів, які, намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році. Біля 30 студентів з розвідувального підрозділу потрапили в полон та були розстріляні, але перед смертю їх піддали тортурам.
Серед захисників УНР було 250-400 старшин та курсантів Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького; 114-130 добровольців 1-ї сотні Куреня студентів Січових Стрільців (студенти університету св. Володимира, учні гідротехнічної школи, учні лікарської школи тощо); 60 вояків Куреня смерті; 80 бійців чернігівського вільного козацтва та кавалерійський загін.
Їм протистояли шість-сім тисяч більшовиків.
Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. На залізничній платформі в Крутах за 130 км від Києва українські студенти ціною власного життя зупинили на кілька днів наступ більшовицької армії на українську столицю.
Бойові втрати серед більшовиків були майже 300 людей, а серед бійців УНР - у 70-100 загиблих. Бій під Крутами надав час уряду УНР підписати 9 лютого Берестейській договір з країнами Четвертного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Туреччина та Болгарія).
УНР була визнана, як самостійна держава, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками.
Для УНР загиблі студенти одразу стали героями. Одним з перших написав вірша "Пам'яті тридцяти" Павло Тичина. "Понад все вони любили свій коханий край. Вмерли в Новім Заповіті з славою святих", - писав поет.