Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
11/02/2023
Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє про те, що Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів отримано лист Державної продовольчоветеринарної служби Литовської Республіки від 31.01.2023 № В6-(1.20.)-232 згідно якого на територію України відправлено вантаж з харчовими продуктами тваринного походження (заморожені суміші морепродуктів) партія № 22245, загальною вагою нетто 7900,00 кг, експортер - UAB «VPA Logistics», Stariskes g. 29, Laistq k., 95366 Klaipedos r., Lithuania, номер ухвалення (єврономер) № LT 21-21 EB, на замовлення UAB «Plunges kooperatine prekyba», Birutes g. 50, Pluenge, Liethuania, одержувач «VICIUNAI-UKRAINA» LTD, ul. Solomianska 3, office 6, Kyiv 03110, Ukraine, походженням – «Zejiang Zhoufu food Co.», LTD., No 318 Xufu Road, Gaoting, Daishan, Zhoushan, Zhejiang, China, номер ухвалення (єврономер) № 3300/02029, міжнародний сертифікат від 19.01.2023 № LT 0312851 / L2-1277. Згаданий вантаж, за результатами лабораторних досліджень, проведених під час його ввезення на територію Литовської Республіки, не відповідає законодавству Європейського Союзу, в частині перевищення допустимого рівня кадмію (Cd) 2,65 ± 0,40 мг/кг. Зазначене є невідповідністю вимогам Регламенту (ЄС) від 19.12.2006 № 1881/2006 про встановлення максимального рівня вмісту певних забруднюючих речовин у харчових продуктах (далі – Регламент (ЄС) № 1881/2006), з поправками внесеними в Регламент Комісії (ЄС) 2022/2388 від 07.12.2022 року та вимогам законодавства Україні, а саме: наказу Міністерства охорони здоров’я України від 13 травня 2013 року № 368 «Про затвердження Державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.05.2013 року за № 774/2330 (із змінами), який відповідає Регламенту (ЄС).
Довідково
Кадмій – Це важкий метал, який має серйозні побічні дії. Найсерйознішими забруднювачами вод кадмієм є підприємства гірничо-металургійного комплексу України. Для кадмію характерна міграція в гарячих підземних водах разом з цинком та іншими халькофільними елементами (тобто хімічними елементами, схильними до утворення природних сульфідів, селенідів, телуридів, сульфосолей, що іноді зустрічаються в самородному стані) і концентрація в гідротермальних відкладеннях. В певній мірі кадмій присутній і в повітрі. Вміст кадмію в повітрі становить 0,1−5 нг/м³ в сільській місцевості (1 нг чи 10−9 г), 2-15 нг/м³ – в містах і від 15 до 150 нг/м³ – в промислових районах. Пов’язано це з тим, що багато видів вугілля містять кадмій у вигляді домішок і, при спалювання на теплоелектростанціях, він потрапляє в атмосферу. При цьому велика його частина осідає на ґрунт та воду. У воді він акумулюється в рослинах (водоростях) та тваринних організмах. Більшість прибережних видів головоногих молюсків, що мають комерційне значення, мігрують у мілководдя під час сезону розмноження, щоб відкласти яйця, і, отже, піддаються впливу забрудненого узбережжя. Кадмій потрапляє до організму головоногих з їжею, водою та проникає через оболонку ікри в період розмноження кальмарів на прибережній території.
Вплив кадмію на організм людини
Кадмій і його сполуки є надзвичайно токсичними, навіть, у незначних концентраціях. Має властивість накопичуватись в організмах і екосистемах.
Вживання морепродуктів, забруднених кадмієм, призводить до захворювань нирок (найчастіше – ниркова недостатність). Поглинення значної кількості кадмію викликає негайне ураження печінки і нирок. Сполуки, що містять кадмій, являються також канцерогенними. Оскільки кадмій здатний накопичуватися в організмі людини та має тривалий період напіввиведення (10-30 років), вживання зараженої води та продуктів протягом тривалого часу може призвести до тих чи інших форм кадмієвої інтоксикації. У разі виявлення обігу морепродуктів зазначеного виробника, просимо негайно повідомити Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. М. Демченко, 8в за телефоном (05161) 7 – 53 – 58, або на електронну адресу [email protected], та інформуємо, що відповідно до статті 20 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність компетентний орган, що передбачено частиною 3 статті 20 даного закону.