Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
12/03/2025
Державна установа «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» надає до відома аналітичну довідку щодо епідемічної ситуації зі сказу на території Миколаївської області за 2020-2024 роки та прогноз на 2025 рік.
За період, що аналізується, на території Миколаївської області не зареєстровано випадків сказу у людей.
Найбільша кількість випадків сказу у тварин у 2024 році була зареєстрована у Вознесенському районі – 14 та Первомайському – 11 випадків. У Баштанському районі – 6, Миколаївському – 9, в т.ч. у м. Миколаєві – 3 випадки захворювання на сказ тварин.
У 2024 році кількість осіб, які звернулися за антирабічною допомогою у заклади охорони здоров’я через покус/ослинення, в тому числі від хворих на сказ тварин, майже на рівні торішнього показника.
У 2024 році захворювання на сказ виявлено у 19 собак (47,5% від загальної кількості лабораторно підтверджених випадків) та у 8 котів (20,0%).
Майже на рівні торішнього показника кількість укушених котами.
У 2024 році майже вдвічі знизилася кількість укушених дикими тваринами – 18, проти 32 у 2023 році.
Головним джерелом та резервуаром збудника сказу у дикій природі, є лисиці, у 2024 році виявлено 7 хворих на сказ тварин, що склало 38,9% від загальної кількості диких тварин, у яких лабораторно підтверджено хворобу.
Серед інших диких тварин, сказ у 2020-2024 роках виявлено також у вовків, єнотовидних собак, куниці та тушканчика.
За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області з 04.11.2024 проводилася осіння кампанія пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу шляхом наземного розподілу принад з вакцинами на території мисливських угідь Вознесенського, Миколаївського та Первомайського районів.
Впродовж 2024 року Державною установою «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (ЦКПХ) отримано:
- 300 доз імуноглобуліну Premi-RAB, який зберігається на складі ЦКПХ;
- 500 доз імуноглобуліну ВІНРАБ, які розподілено на заклади охорони здоров’я області (станом на лютий 2025 року на складі ЦКПХ зберігається 33 дози);
- 1901 доза антирабічної вакцини INDI- RAB. Розподілено на заклади охорони здоров’я 1410 доз, залишок в ДУ «Миколаївський ОЦКПХ МОЗ» становить 491 доза;
- 500 доз вакцини VAXIRAB N (у якості резервного запасу зберігається на складі ЦКПХ для забезпечення ефективної роботи щодо профілактики сказу).
Прогноз:
Низька чисельність гризунів у природі у 2024 році не сприяла кількості збільшення хижаків, але це суттєво не вплинуло на епізоотичну обстановку з рабічної інфекції.
У зимовий період і весною 2025 року, внаслідок зменшення кормової бази у природі, слід очікувати міграцію хижаків на території населених пунктів, що вплине на зростання кількості випадків зараження свійських тварин на сказ.
ДУ «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» нагадує, що у разі покусу або ослинення твариною з підозрою на сказ необхідно обробити рану господарським милом з великою кількістю води, звернутися до медичного закладу для надання медичної допомоги та пройти повний курс антирабічного щеплення.