Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
21/05/2015
На черговій оперативній нараді у голови райдержадміністрації Віктора Сироти було підняте питання про стан дотримання підприємствами та установами району норм чинного законодавства та галузевих угод щодо мінімальних гарантій в оплаті праці.
Наразі в державі відбувається багато змін, в тому числі, приведення комунальних послуг та тарифів до рівня європейських держав, підвищуються ціни на продукти харчування та побуту, проїзд в транспорті та інші життєво важливі умови існування людини, проте заробітна платня залишається на низькому рівні. Це суттєво впливає на добробут працюючого.
Отже в державі потрібні реформи для переходу до стандартів Європи, але що дійсно необхідно Україні - так це боротьба з жадібністю комунального бізнесу, який, користуючись надрами держави її природним та трудовим ресурсом, набивають свої кишені та доводять до зубожіння націю. Показник рівня заробітної платні, зокрема, в Первомайському районі є тому прикладом.
За квітень 2015 року середня заробітна платня за оперативними даними моніторингу усного опитування керівників склала 2 381,65 грн., що в порівняні з минулим роком менше на 0,46% , проте трохи вища мінімальної, яка становить наразі 1218 грн.
Найменший рівень середньої заробітної плати спостерігається у працівників промисловості, зокрема, ВАТ «Первомайський кар’єр Граніт» керівник Артем Костін сплатив працівникам 863,53 грн. середньої заробітної платні за квітень 2015 року. Зі слів керівництва, це сталося у зв’язку з важкою ситуацією на ринку економіки, через відсутність замовлень на вироблену продукцію та відсутність обсягів реалізації продукції. Працівники в січні-лютому 2015 року були відправлені у відпустки без збереження заробітної плати. Такі пояснення можуть задовольнити хіба, що дитину, а не людей здорового глузду.
Якщо на підприємстві із мільйонними доходами непрофесійний менеджмент, то це не значить, що потрібно недотримуватися законодавства України з питання зазначеного мінімуму в 1218 грн. Звичайно, що первомайчани- власники природних копалин не повинні перебиватися із хліба на воду.
Найменший рівень середньої заробітної платні спостерігається на Первомайському гранітно-щебеневому кар’єрі, керівником якого є Микола Шатунов, та складає за січень-квітень 2015 року 81,25 грн., зокрема за квітень 2015 року - 61,54 грн. Зі слів керівника та його головного бухгалтера це пов’язано з тим, що підприємство фактично не працює. Робітники виконують лише чергування згідно графіка, щоб зберегти підприємство від розкрадання. Заробітна платня працівникам нараховується з розрахунку державної мінімальної заробітної платні за фактично відпрацьований час. Звичайно, керівник та його бухгалтер отримують на багато більше, інакше тут би не трималися – нема сенсу.
Великим комбінаторам потрібно зрозуміти, що влада буде перекривати їм кисень на кожному кроці, що їм потрібно жити в злагоді, в першу чергу, з пересічними земляками та законними господарями своєї землі.
Первомайський район має найбільше багатство- родючу землю та сприятливі умови для вирощування зернових культур та в першу чергу хліба.
В самі найневрожайніші роки все одно є прибуток від цієї справи. Проте це сезонна праця і особливо гаряча її пора в період з весни по осінь.
Найменша середня заробітна платня серед сільськогосподарських підприємств, на основі яких формується середня заробітна плата Первомайського району, спостерігається в ФГ «Король», керівник Сергій Король, та становить 1026,67 грн.; ФГ «Оазис», керівник Василь Колесніченко та становить 1581,30грн.; ПП «Якість» ,керівник Микола Ткачук, - 1683,33 грн.; СТОВ «Фенікс»,керівник Галина Шарай,- 1720,83 грн.; ПСП «Полтавка», керівник Володимир Кель, - 1871,43 грн.
Коливання середньої заробітної плати виникає в зв’язку з тим, що підприємства сільськогосподарської галузі є приватними. Керівниками встановлюються посадові оклади згідно їх фінансових можливостей, встановлюється неповний робочий день працівникам та заробітна платня нараховується за фактично відпрацьований час, робота носить сезонний характер праці, а в зимовий період сільськогосподарські господарства майже не працюють. Проте, наші сільгосптоваровиробники не бідують так, як бідують селяни.
Тож керівникам підприємств і бізнесменам одна порада – працюйте, як працювали, чесно платіть податки, гідну зарплатню працівникам, допомагайте громаді вирішувати соціальні питання і все буде чудово в нашому домі. Ми ж усі хочемо, щоб Україна стала сильною і заможною. Не можна думати тільки про свої статки, від вашої позиції залежить добробут тих, хто віддає свої сили та працю для розвитку вашого ж бізнесу та достатку ваших сімей.