Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
22/06/2015
16 липня 1990 року – проголошено декларації про державний суверенітет України.
А в серпні 24 числа 1991 року було схвалено акт проголошення незалежності України.
Після набуття незалежності, в Україні почалися демократичні перетворення, відбувся поділ державної влади на три гілки: законодавчу, виконавчу й судову. В державі почала з’являтися багатопартійність.
Україна пройшла нелегкий шлях: економічну нестабільність, відсутність збалансованих відносин між законодавчою й виконавчою владою та інше. І весь час, аж до 28 червня 1996 року, держава жила за "старою” Конституцією, яка була прийнята ще в Радянській Україні. Саме 28 червня відбулася знаменна для України подія - було проголошено нову Конституцію, яка остаточно визначила Україну суверенною, незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, визнала людину найвищою соціальною цінністю і утвердила народовладдя.
Але підготовка і прийняття Основного Закону держави, це був тривалий процес, він розпочався ще до проголошення незалежності та пройшов декілька етапів. Над розробкою окремих розділів працювали робочі групи за участю народних депутатів та провідних вчених країни.
Основним об'єктом конституційного регулювання і захисту Конституції визначалися людина, її права і свободи як найвища соціальна цінність. Так, передбачалося проголошення прав громадян, які раніше не закріплювались у нашій Конституції: право на недоторканність життя, право на свободу думок і переконань, право на одержання та поширення інформації, право на компенсацію матеріальної та моральної шкоди, завданої громадянину незаконними діями держави, державних органів і посадових осіб, право на матеріальну компенсацію в разі незаконного затримання, арешту, засудження, поміщення у психіатричний заклад, право громадян на свободу пересування та вибір місця проживання, право залишати країну та повертатися до неї тощо.
Передбачалося також створити при Верховній Раді інститут парламентського уповноваженого з питань захисту прав людини.
Всі ці новели відображені у Конституції України, яка покликана була підтвердити волю і рішучість народу, забезпечити гідні умови життя людини, утвердити справедливе демократичне суспільство, вільну, суверенну, правову державу, відкриту для міжнародного співробітництва. спрямовану на забезпечення і захист прав людини і громадянина.
Декілька разів Проект нової Конституції доопрацьовувався та, нарешті, Закон був винесений на розгляд Верховної Ради 28 червня 1996 р, де був схвалений 315 народними депутатами. Ніч з 27 на 28 червня 1996 року, назвали – «Конституційна ніч».
Прийняття Основного Закону нашої держави - це визначна подія в її історії, у житті нашого народу. Завершився тривалий і надзвичайно складний конституційний процес, і розпочався якісно новий етап у розвитку суспільства і держави.
28 червня, 2015 року ми відзначаємо вже 19 річницю прийняття Конституції України. Тож будемо будувати нову країну, в якій кожен буде дотримуватися її Основного Закону.