Первомайський район » Новини
Українська
Головна Новини ОГОЛОШЕННЯ Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?"

Управлінська еліта: досвід підготовки ефективних службовців в ОРІДУ

01/03/2013

Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України (далі – інститут) протягом 17 років успішно здійснює навчання державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим, Вінницької, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей та міста Севастополь.

Сьогодні ми зустрілися з директором Одеського регіонального інституту державного управління, завідувачем кафедри регіональної політики та публічного адміністрування, доктором політичних наук, Заслуженим працівником освіти України Миколою Михайловичем Іжею, для того, щоб поцікавитися здобутками колективу інституту, планами на майбутнє, а також умовами вступу та навчання в інституті.

Доброго дня Миколо Михайловичу! По-перше ми хотіли б поцікавитися специфікою Вашого навчального закладу, іншими словами, що відрізняє Одеський інститут держуправління від інших ВНЗ та яка основна мета його діяльності?

Одеський регіональний інститут державного управління є вищим навчальним закладом найвищого IV рівня акредитації та входить до системи Національної академії державного управління при Президентові України.

Основним завданням інституту, відповідно до Указу Президента України від 09.12.2011 р. № 1110/2011, є підготовка високопрофесійних, ініціативних, відповідальних кадрів, здатних осучаснити діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, компетентно і відповідально виконувати управлінські функції, впроваджувати новітні соціальні технології.

Головним пріоритетом діяльності інституту є постійне покращення якості організації навчального процесу шляхом вдосконалення змісту, форм, методів, засобів навчання. Це досягається завдяки використанню сучасних інтерактивних форм навчання, поєднанню навчального процесу з науковими дослідженнями та використанню кращої світової практики з державного управління, а також завдяки залученню до навчального процесу висококваліфікованих викладачів-практиків, політиків, громадських діячів, вітчизняних і зарубіжних вчених та експертів.

Іншим пріоритетом діяльності інституту є співпраця з органами влади Півдня України. Завдяки цьому інститут має стабільно високий конкурс для вступу на навчання, а також забезпечує 100% працевлаштування випускників денної форми навчання. Прикладом наукової співпраці інституту з органами публічної влади є розробка Стратегії залучення інвестицій в Одеську область на 2011 – 2015 роки та маркетингового дослідження інвестиційного потенціалу Одеської області спільно з Департаментом зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції Одеської облдержадміністрації, а також концепція створення індустріального парку «Кремидівський», яка була розроблена спільно з Комінтернівською районною радою Одеської області. Це є практичною участю Інституту у виконанні завдань Президента України В.Ф. Януковича щодо залучення інвестицій до економіки регіону, створення нових підприємств, додаткових робочих місць тощо.

Стосовно специфіки нашого навчального закладу можу сказати, що в стінах нашого інституту успішно навчаються як керівники органів публічної влади з багаторічним досвідом роботи, так і вчорашні школярі – випускники шкіл, які вступили до інституту для отримання освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра. Адже в інституті здійснюється магістерська підготовка за спеціальностями галузі знань «Державне управління» (на базі повної вищої освіти), а також підготовка фахівців за спеціальностями, орієнтованими на державну службу: «Менеджмент» – підготовка бакалаврів (на базі повної середньої освіти), «Менеджмент організацій і адміністрування» – підготовка спеціалістів (на базі дипломів бакалавра, спеціаліста, магістра) та «Управління проектами» – підготовка магістрів (на базі дипломів бакалавра, спеціаліста, магістра).

 

Миколо Михайловичу! Кажучи про те що інститутом готуються конче необхідні сьогодні керівні кадри, чи можете Ви назвати випускників, які вже досягли певних висот та якими колектив інституту може пишатися?

Кажучи про випускників, які, безперечно, є обличчям будь-якого навчального закладу, хочу зазначити, що ми пишаємося кожним з них, незалежно від того, які посади вони обіймають.

За роки існування інститутом підготовлено майже 6 тисяч управлінців, дві третини з яких – магістри державного управління.

Випускниками закладу є перший заступник голови Миколаївської облдержадміністрації Г.Б. Ніколенко; керівники структурних підрозділів Миколаївської облдержадміністрації: управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю О.В. Малікін; управління промисловості та розвитку інфраструктури Е.П. Волошинович; управління капітального будівництва С.М. Черняєв; управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури О.П. Атанасов; управління з питань фізичної культури і спорту О.В. Садовський; управління у справах преси та інформації С.І. Скиба; відділу у справах релігій О.М. Косташенко та багато інших.

Я пишаюся тим, що випускники нашого інституту здатні безпосередньо втілювати в життя Стратегію державної кадрової політики, Національний план дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» та інші завдання, які ставить перед регіональними органами публічної влади Президент України Віктор Федорович Янукович.

 

Для реалізації таких амбітних завдань випускники Вашого інституту повинні мати дуже високий рівень та кваліфікацію! Що забезпечує та сприяє утриманню високого рівня освітніх послуг, які надає інститут?

На виконання Указу Президента України від 09.12.2011 р. № 1110/2011 розроблено План дій Національної академії державного управління при Президентові України на 2012 – 2015 роки.

Переважна більшість завдань, викладених у Плані дій, стосуються постійного покращення навчального процесу завдяки вдосконаленню змісту, форм та методів навчання службовців органів публічної влади. І в цьому сенсі, найголовніше – викладачі, які є гордістю нашого інституту. 85% наших викладачів мають вчені звання та наукові ступені професорів, докторів та кандидатів наук, доцентів, що є одним з найкращих якісних показників складу викладачів серед ВНЗ Півдня України. До викладацької діяльності традиційно залучаються висококваліфіковані науково-педагогічні та наукові кадри, іноземні науковці та спеціалісти-практики з великим досвідом роботи в органах публічної влади та бізнесових структурах. У навчальному процесі активно використовуються сучасні інформаційні технології, що забезпечує постійне підвищення його ефективності.

Про високу якість освітніх послуг, які надає інститут, свідчить і конкурсна ситуація. Вже декілька років поспіль, конкурс для вступу до інституту є одним з найвищих серед закладів Національної академії.

Для того, щоб готувати професійні кадри управлінців, впевнено відповідаючи на всі виклики часу, треба самим постійно та успішно складати іспити на професійність і відповідність до поставлених перед нашим інститутом завдань. Хотілося б зазначити, що у 2009 році, вперше серед вищих навчальних закладів Півдня України, в діяльність інституту впроваджено систему управління якістю відповідно до вимог стандарту ISO 9001:2008. Успішне провадження системи управління якістю підтверджено у ході наглядових аудитів. Це свідчить про те, що освітні послуги, які надає інститут, відповідають міжнародним стандартам якості освіти. Система управління якістю забезпечує постійний внутрішній моніторинг та орієнтована на вдосконалювання процесів, шляхів та методів роботи інституту. Її впровадження дає змогу керівництву інституту здійснювати аналіз роботи навчального закладу та оперативно вживати заходів для підвищення ефективності навчального процесу.

 

А як інститут співпрацює з органами публічної влади та чи враховуєте Ви у роботі інституту інтереси безпосередніх працедавців?

Хотілося б ще раз зазначити, що питання співпраці з органами публічної влади є пріоритетним напрямком роботи інституту.

При підготовці магістрів державного управління інститут у першу чергу орієнтується на потреби основних замовників – органів влади Півдня України. Зокрема, на їх замовлення у навчальний процес впроваджено нові дисципліни, зокрема «Основи публічної майстерності державного службовця», «Офіційні документи у діяльності службовця», «Управління соціальними проектами та конфліктами», «Запобігання та протидія корупції», «Державне правове регулювання економіки», «Державна молодіжна політика в Україні» тощо.

З 2006 року розпочато підготовку за перспективною заочно-дистанційною формою навчання, що є особливо привабливою для службовців, які, враховуючи службове навантаження, не можуть протягом 20 днів бути присутніми на навчальній сесії, як того вимагають умови навчання на заочному відділенні. А у 2011 році вперше на Півдні Україні впроваджено заочно-дистанційну форму підвищення кваліфікації кадрів органів влади, у першу чергу – для зручності держслужбовців, і, звичайно, для економії бюджетних коштів, що виділяються на навчання.

Усе це було б неможливо без плідної співпраці з органами публічної влади Півдня України, адже саме завдяки їх підтримці забезпечується щорічне виконання плану набору слухачів за державним замовленням та за державним контрактом з Національним агентством України з питань державної служби, а також 100% працевлаштування випускників денної форми навчання.

 

А чи враховують в інституті зарубіжний досвід у сфері державного управління і як налагоджено міжнародне співробітництво?

Для підготовки сучасного інноваційного управлінця інститут враховує міжнародні стандарти підготовки, бере участь у багатьох міжнародних проектах і програмах, співпрацює з ВНЗ та організаціями майже 20 країн. У навчальному процесі активно використовується передовий досвід споріднених навчальних закладів – партнерів Франції, Німеччини, Польщі, Російській Федерації, Білорусії.

 

Миколо Михайлович! Наприкінці нашої розмови ми хотіли б поцікавитися, що необхідно для того щоб стати студентом Одеського регіонального інституту державного управління?

На факультет держуправління приймаються особи, які мають повну вищу освіту, за рекомендацією і договорами-направленнями органів влади відповідно до правил, установлених Постановою Кабінету Міністрів України № 468 від 14.04.2004 р. зі змінами.

Що стосується факультету менеджменту, то наших наймолодших абітурієнтів – випускників шкіл та коледжів, ми приймаємо за результатами складання зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури; математики; географії або іноземної мови (на вибір) відповідно до вимог МОНмолодьспорту України.

До речі, вартість навчання на факультеті менеджменту є найнижчою порівняно з іншими вузами регіону.

 

І останнє запитання! Яким Ви бачите державного службовця завтрашнього дня?

Перше і найголовніше – це професіонал, який любить людей та працює для людей.

Друге: державний службовець навчається усе життя. І не потрібно виправдовувати власну інертність, прикриваючись завантаженістю, кризою і таке інше. Я переконаний, що більшість працівників органів публічної влади повинні мати фахову освіту для того, щоб ефективно вирішувати поставлені Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем амбітні завдання.

На мій погляд, головними критеріями відбору на державну службу повинні стати відповідальність, порядність та професіоналізм.

Всі новини →