Первомайський район » Новини
Українська
Головна Новини ОГОЛОШЕННЯ Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?"

Велична і свята, моя ти Україно, лише тобі карать нас і судить. Нам берегти тебе, Соборну і єдину, і нам твою історію творить!

16/01/2016

     22 січня 1919 року у Києві на Софійському майдані сталася визначна подія в історії нашого народу–урочисте проголошення Акту Злуки: В одну самостійну українську соборну державу об’єдналися Українська Народна Республіка і Західноукраїнська Народна Республіка. Це день першого в новітній історії проголошення незалежності Української держави.

      Прагнення українців створити сильну своєю єдністю національну державу з'являється разом із виникненням Київської Русі, але ми знаємо багато прикладів  про спроби знищити нашу державність, ще  починати від монголо-татарської навали.

     В оточенні могутніх агресивних сусідів (Туреччини, Польщі, Росії) нашій державі не вдалося вибороти незалежності за часів Богдана Хмельницького. Але  в 1919 році віковічне прагнення українського народу жити в одній державі, одною родиною збулося. Однак і ці здобутки український народ повинен ще був захищати протягом тривалого часу.

     Одними із перших борців за незалежність молодої Української держави були студенти та молодь.

   Бій під Кру́тами, який  відбувся 29  січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва.  Він тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михаїла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

    У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді

    Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.

    На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».

    Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.

    В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі

    Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

     Проте, загибель добровольців в нерівному бою стала сумним наслідком недостатньої уваги керівництва УНР до системної розбудови збройних сил – єдиного гаранта незалежності молодої держави.

    Втрата  незалежності у результаті більшовицької окупації у довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат серед українців від Голодомору, репресій та війн.

      Сьогоріч  ми   будемо відзначати цю історичну подію в нелегкий час для країни, але  національна єдність є не тільки базовою цінністю громадян країни, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії.

       Прагнення  українців до волі, свободи та єдності, незалежність і суверенність  держави– є запорукою виживання нації. Сьогодні захист територіальної цілісності України є святим обов’язком її громадян, продовженням боротьби попередніх поколінь за соборність. А допомога у розбудові Збройних Сил України, підтримка військовослужбовцям- святий обов'язок кожного!

 

 

 

 

 

 

Всі новини →