Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
29/01/2016
21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. Втілення їх у життя означає, що Україна нарешті безповоротно пориває з болючим радянським тоталітарним минулим.
Мапа країни буде позбавлена тоталітарної символіки у назвах та пам’ятниках, а доступ до документів про репресії та злочини проти людства і людяності буде повністю відкрито.
Український інститут національної пам'яті спільно з громадськістю підготували основні тези прийнятих законів про декомунізацію. 9 квітня Верховна Рада України прийняла 4 закони про декомунізацію - про заборону пропаганди комуністичного та нацистського режимів, щодо відкриття архівів КДБ, вшанування борців за волю України у ХХ ст., увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні.
В Первомайському районі 21 сільська рада ознайомила на сходках громади жителів із декомунізаційними законами. Втілювати їх у життя було нелегко враховуючи психологію людей вихованих комуністичним режимом. Люди похилого віку, які складають більшу половину населення району, були проти перейменування вулиць та демонтажу пам’ятників особам тоталітарного режиму. Тому на першому етапі реалізації декомунізації майже всі населені пункти району просто саботували виконання Закону України «Про засудження комуністичного та соціал- націоналістичного ( нациського) тоталітарних режимів в Україні та заборонупропаганди їхньої символіки», окрім Лисогірської, Кам’яномостівської та Кінецьпільської сільських рад.
Керівництво саме цих сільських рад донесло правильно свої меседжі до мешканців сіл, тому люди із розумінням віднеслися до втілення в життя декомунізації. В селі Лиса Гора було демонтовано 2 пам’ятника Леніну та перейменовано 16 вулиць сільської ради. Кам’яномостівська сільська рада перейменувала в цілому 11 вулиць на своїй території, а Кінецьпільська- 9 вулиць.
До речі, Чаусівська, Підгір’ївська та Ленінська сільські ради не клопоталися з цього питання, оскільки не мають на своїй мапі жодної вулиці, яка б носила ім’я тирана.
Замітний прогрес і зрушення з питання виконання важливого політичного закону України відбувся на території Первомайщини саме після виборів. Загалом 11 сільських голів ( підгороднянський, болеславчицький, грушівський, кодимський, романовобалківський, лукашівський, софіївський, кримківський, степківський, тарасівський та ленінський) вирішили спільними зусиллями з новообраним депутатським корпусом питання перейменування вулиць на своїх територіях.
Лукашівській та Підгір’ївській сільським громадам було значно легше, оскільки потрібно було тільки демонтажу погруддя Леніну, а вулиць, які б містили імена осіб тоталітарного режиму не було. З цим завданням швидко впоралися новообрані депутати сільських рад.
Наразі, важливо те, що район позбавиться назви «Ленінської » сільської ради, а будемо мати Чаусянську сільську раду, зникне назва населеного пункту «Жовтневе», але з’явиться світла назва «Зоряне». До речі, новообрана районна рада підтримує державну політику з цього питання та сприяє остаточному вирішенню перейменувань у Верховній Раді України.
Станом на кінець січня 2016 року 17 сільських рад району очищені від комуністичного минулого у назвах вулиць та пам’ятниках, присвяченим тоталітарним особам комуністичного режиму, який зоборонений на території України. Проте, минуле залишиться в історичних документах, які будуть зберігатися в музеях України.
Прикро, але 5 сільських рад ( Кумарівська, Довгопристанська, Полтавська, Синюхинобрідська, Кам’янобалківська) так і не знайшли потрібних доводів, щоб роз’яснити громаді значимість цього закону. А Кумарівська сільська рада геть і не переймалася цим питанням, бо жодного заходу, навіть сходки громади, не удосужилася провести.
Наразі, є ще одна проблема, як наслідок виконання закону- демонтовані пам’ятники особам тоталітарного режиму громади району хочуть замінити іншими, які символізуватимуть героїв України. Зокрема, цим питанням вже опікується Лисогірська сільська рада. Райдержадміністрація звернулася 18 січня 2016 року до обласного керівництва з питання визначення підприємства у Миколаївській області, яке б за помірну ціну виготовляло б пам’ятки культури та національної гордості українців. Поки що, відповіді не надійшло, але сподіваємося, що це питання вирішиться на державному рівні.
Що ж, останні аргументи за головою облдержадміністрації. Проте, до 21 лютого сільські голови можуть прийняти рішення політичного і патріотичного характеру та все ж позбавити громаду району від страшного минулого.
Успіх декомунізації — це перспективи України, об’єднаної Європи, демократичних ідеалів та світового порядку.