Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
17/03/2016
Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України разом з Офісом реформ у Миколаївській області ведуть цілеспрямовану діяльність у напрямку інформаційно-просвітницької підтримки реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади на Миколаївщині.
Для ефективної роботи з цільовою аудиторією - міськими, селищними, сільськими головами, секретарями місцевих рад, юристами виконавчих комітетів упродовж поточного року буде організовано цілу низку практикумів у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Перший практикум із застосування законодавства на тему: «Законодавчі засади та практичний досвід формування об’єднаної територіальної громади» в області проведено 16 березня. У заході взяли участь представники Миколаївської, Снігурівської, Баштанської, Новоодеської, Первомайської, Новобузької міських та Березанської селищної рад, експерти-консультанти з питань розвитку органів місцевого самоврядування, активісти процесу просування реформ на Миколаївщині.
Відкриваючи захід виконавчий директор Миколаївського РВ АМУ Тетяна Яблоновська повідомила, що практикуми мають виконувати роль фахових майстерень, у яких буде створено сприятливе середовище для поглиблення правових знань. Вони націлені на підвищення професійного рівня посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Тетяна Яблоновська: «Відрадно повідомити, що ми подвоїли свої зусилля, і виконавча дирекція Миколаївського регіонального відділення буде працювати у цьому напрямі спільно з трьома регіональними консультантами, призначеними Асоціацією міст України, - які долучилися до проведення нашого заходу. Це регіональний консультант з правових питань Валентин Бойко, регіональний консультант з питань бюджету Юлія Забродкіна, регіональний консультант з питань комунікації та просування успіхів реформ Олександра Ментель.
Основним доповідачем практикуму є Валентин Бойко, досвід і напрацювання якого відіграють помітну роль у сфері реформування органів місцевого самоврядування на Миколаївщині. Юлію Адамівну – фахівця з бюджетних питань багато знають, вона тривалий час пропрацювала в обласному фінансовому управлінні спеціалістом по бюджету. Олександра Ментель – професійний журналіст, має досвід роботи у регіональних і Всеукраїнських мас-медіа - очолила важливий напрям з комунікаційної підтримки реформ на Миколаївщині. Буде поширювати у соціумі інформацію про стан справ у громадах, їх успіхи, які стали можливими завдяки децентралізаційній реформі, надавати інформаційну підтримку тим громадам, які реалізують реформи , а також оприлюднювати кращі практики та історії успіху.
Ми не випадково обрали першу тему для вашої роботи на цьому практикумі. Нами було проведено моніторинг серед очільників територіальних громад, яких попереду чекає об’єднання, і практично всі сказали, що їм насамперед потрібна допомога у застосуванні законодавчих засад, поглиблення теоретичних знань, які стосуються процесів формування об’єднаних територіальних громад. На даному заході представлена перша на Миколаївщині Куцурубська об’єднана територіальна громада. На сьогодні – єдина. Тому попереду дуже багато роботи».
Модератор заходу, координатор Офісу реформ у Миколаївській області-регіональний консультант з правових питань Валентин Бойко ознайомив присутніх з ключовими положеннями і особливостями застосування на практиці Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Досить детально проаналізував еволюцію внесення змін до Закону України, стан реалізації Перспективного плану формування територіальних громад Миколаївської області. Багато уваги головний доповідач приділив питанням формування об’єднаної територіальної громади (процедура, етапи, терміни). Надав роз’яснення щодо алгоритму основних дій з реорганізації органів місцевого самоврядування, які увійшли у процес об’єднання; формування структури та організації роботи об’єднаної територіальної громади. Учасники заходу отримали практичні рекомендації щодо ініціювання та процесу об’єднання громад на досвіді Куцурубської сільської об’єднаної територіальної громади.
Валентин Бойко закликав учасників заходу до активних дій по децентралізації влади на Миколаївщині. Зокрема, доповідач зазначив: «Реформа знаходить і гарячий і холодний супротив. Гарячий - серед тих, хто дуже добре прилаштувався у старих умовах, мав певні дивіденди, і ці люди взагалі нічого не хочуть змінювати. Їх усе ж одиниці. І холодний супротив – це велика аудиторія, яка б могла багато чого зробити, якби захотіла, але вона не хоче, і взагалі нічого не робить – і на теренах Миколаївської області, і загалом по Україні. Гарячий супротив – тобто свою позицію не підтримки реформ ще й дехто приховує, і просто нічого не робить. Ми їх знаємо. Закликаю подивитись на ситуацію в Україні тверезим свіжим поглядом, виходячи з того, що ми живемо у нашій державі, і бачимо, що та система управління, яка зараз є, вона просто буксує, її потрібно реформувати. Пасивність неприпустима, коли вирішується майбутня доля країни».
Практикум пройшов у напруженому змістовному темпі протягом усього робочого дня.
Неабиякий інтерес проявили присутні і до теми виступу регіонального консультанта з питань бюджету Юлії Забродкіної, яка надала фахові роз’яснення по процедурі створення ефективного, прозорого бюджету в об’єднаних територіальних громадах. Юлія Адамівна зазначила, що вона готова у будь-який час надати будь-якій громаді індивідуальну підтримку у підготовці головного фінансового документу, і тим не менше, звернула увагу присутніх, що їм слід пам’ятати: «Щоб убезпечити себе від помилок Бюджетний кодекс України має бути настільною Біблією для очільника громади».
Слушні пропозиції надали міські голови. Зокрема, Баштанський міський голова Іван Рубський вважає, що має бути єдина методика для сплати податків для землекористувачів-одноосібників та крупних сільгосптоваровиробників. Новостворені об’єднані громади повинні залучати кожну копійку на свій економічний розвиток. Тим часом, є такі одноосібники, які користуючись землею, роками уникають податків, оскільки їм вдається вдало маніпулювати законодавством. Присутні підтримали думку Івана Васильовича, що над місцевим самоврядуванням тяжіє заполітизованість. Баштанський міський голова запропонував порушувати питання захисту органів місцевого самоврядування від політики на законодавчому рівні. Для них повинна існувати єдина політика – працювати на розквіт і благополуччя своєї територіальної громади, а не піарити своїх «кумирів», як це має місце у деяких сільських, селищних радах. І насамкінець, Баштанський міський голова схвально висловився з приводу об’єднання довкола більш потужного територіального центру.
Учасники заходу порушили перед основним доповідачем Валентином Бойко шквал запитань, на які отримали глибокі фахові відповіді, - що є підтвердженням результативності такої форми просвітницької роботи. Однак, були і запитання на кшталт «А що ми від того матимемо, якщо приєднаємо до себе села, які занепадають, де люди не мають ні роботи, ні зарплати…» І коли модератор заходу-регіональний консультант з правових питань запитав у відповідь: «А їх землі, ви хіба не плануєте використовувати? Чому ви не берете до уваги, що вони прийдуть у вашу сильну громаду з основним капіталом – землями, і від вас залежить, як ви організуєте роботу з наповнення бюджету завдяки цьому потужному джерелу оподаткування. А закон для цього тепер дає вам зелене світло».
Підсумовуючи ефективність заходу, його учасники, зокрема, Новобузький міський голова Максим Лагодієнко, Березанський селищний голова Валерій Хоміцький та інші висловились схвально про започатковану Асоціацією міст України ідею, і вважають таку форму роботи Асоціації міст України своєчасною і неабияк корисною.
Лідери місцевого самоврядування подякували за брошури, буклети, іншу друковану продукцію, якою їх було забезпечено на практикумі для подальшої роботи у громадах.
Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області
mk.gov.ua