Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
22/03/2016
Упав солдат в бою нерівнім
На трав настелені мости…
Та поклялися друзі вірні
До Перемоги з ним прийти.
Й таки прийшли.
Кінець березня 1944 року став знаменним в історії Первомайщини, як символ довгоочікуваної перемоги над нацизмом, як бажання сіяти та збирати хліб на мирній землі, проте, остаточна перемога була ще попереду. Тільки 9 травня весь світ зрадів від залпів перемоги у Другій Світовій війні.
В 1941 році, з початком війни територія Первомайщини була окупована німецько-румунськими загарбниками і розділена між двома країнами по Південному Бугу.
Правобережна частина ввійшла до складу Голтянського повіту губернаторства Трансністрія, а лівобережна — до Первомайської округи генеральної округи Миколаїв райхскомісаріату Україна.
6 березня 1944 року війська 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Малиновського, форсувавши річку Інгулець і захопивши на західному березі кілька плацдармів, приступили до здійснення Березнегуватсько-Снігурівської операції.
За два дні наступальних боїв частини Червоної Армії оволоділи Новим Бугом, Казанкою та іншими населеними пунктами. Перерізавши залізницю Долинська-Миколаїв, наші війська зламали фронт 6-ї німецької армії. З району Нового Буга війська фронту спрямували удар по тилах ворожих військ, що діяли на сході від Миколаєва.
Одночасно зі сходу наступали 6, 5 ударна та 28 армії фронту, прикриті 17 повітряною армією. У березні 1944 року в районі селищ Березнегувате і Снігурівка було оточено і знищено угрупування гітлерівців чисельністю до восьми дивізій.
19-21 березня 1944 року визволено Єланець, Братське, Арбузинку. Тим часом війська правого крила 3-го Українського фронту заволоділи Новою Одесою і Вознесенськом.
20-24 березня війська цього фронту по всій лінії від Вознесенська до Миколаєва форсували річку Південний Буг.
Частини 2-го Українського фронту на той час повністю очистили від окупантів Первомайськ, Криве Озеро і Врадіївку.
27 березня 1944 року Первомайщина повністю була звільнена від німецько-румунських окупантів. Район відновлено в його довоєнних межах.
За героїзм, проявлений у боях за визволення Миколаївської області, понад 100 воїнів Червоної Армії удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 19 з'єднанням і частинам Червоної Армії присвоєно найменування "Миколаївських", "Первомайських" і "Новобузьких".
У цій війні Первомайщина втратила багато синів і дочок, проте, загиблі герої живуть і досі в наших серцях. Щороку ми вшановуємо борців за незалежність України.
Ще живуть серед нас живі свідки тих далеких подій. Колись молоді та сильні, сьогодні – беззахисні та зовсім старенькі. Їх вік добігає до 90 років, але їхня пам’ять залишиться молодою на віки.
В цей день керівництво райдержадміністрації та громадськість району відвідає своїх ветеранів за місцем проживання та у філії Миколаївського шпиталю інвалідів війни. Творчі колективи району подарують їм ще одну весну перемоги, надії та миру.