Головна | Новини | ОГОЛОШЕННЯ | Всеукраїнська програма ментального здоров'я "ТИ ЯК?" |
19/05/2016
19 травня українці відзначали Всесвітній день вишиванки. Наразі вишиванка це не тільки оберіг української нації, а її генетичний код.
Мудрі пращури знали, що святе покривання, яке найближче до тіла - це, звісно, своя сорочка.
«Народитися в сорочці» - значить, бути щасливим у житті. Тому сорочка - це не лише частина нашого гардеробу, а певна закодована сукупність сорока божественних енергій, що творять довершену та гармонійну долю людини.
Здавна в Украіні вишита сорочка служила як прикрасою, так і оберегом. Таємничою мовою вишивки вона передавала безліч побажань для сімейного благополуччя та щастя людини, яка її одягала.
Слідуючи старослов’янським традиціям, чужу вишиванку одягати не слід, бо вважається, що таким чином можна «перебрати» на себе чужу долю.
Вишивкою-оберегом вишивалися комір, манжети, поділ і розріз горловини. Існує повір’я, що якщо сорочка зроблена і вишита на добре життя, то вона буде надійно оберігати людину.
Говорячи про везучу людину, що «народилась в сорочці», ми згадуємо ту саму доленосну вишиту сорочку-символ здоров’я, краси, чистоти помислів і єднання з душею предків.
Символи води і сонця здавна символізували найважливіше – життєдайну силу, необхідну для земного життя та процвітання. Символи води зображували у формі букви S, а символи сонця – у формі квітки.
Вишиті символи калини благословляють на продовження роду. Добре, коли на весільних рушниках чи весільному вбранні вишита саме калина.
Листя хмелю також використовують в весільній тематиці – це символ буяння молодості.
Мак здавна використовується в українських оберегах – він має чарівну силу і захищає від зла. Таку ж силу має вишите на сорочці зображення маку - жіночий символ чистоти, цнотливості, дівочої вроди. У той час, як зображення дубу використовувати слід на чоловічих вишиванках. Дуб символізує чоловічу енергію та силу.
Квіти чи зорі, які вишивають нескінченним візерунком -смужкою символізують постійне оновлення, безкінечність.
14.05.2016 року в місті Миколаєві проводився обласний фестиваль «Українська паляниця». Первомайський район представляла команда дітей Мигіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, які підготували фольклорно-етнографічний виступ та посіли перше місце в області. Звичайно, українська вишиванка не тільки оберігала дітлахів, а можливо, допомогла вибороти перемогу. І це не дивно, бо районна спільнота працівників освіти є прикладом відродження національної культури, збереження національної символіки і традицій нашого народу.
19 травня працівники освіти урочисто зустріли Всесвітній день вишиванки. Розмаїття чудових вишиванок піднімали настрій і дарували почуття гордості оточуючим.
Оргкомітет свята Всесвітній день вишиванки звернувся до Президента України Петра Порошенка з пропозицією затвердити третій четвер травня офіційно щорічним Всесвітнім днем вишиванки. Наразі українська вишиванка є унікальним явищем в плеяді національного одягу європейців
Звичайно, це - всеукраїнське, а з 2014 року - міжнародне свято, покликано зберегти вишиту сорочку як матеріальну і духовну спадщину українського народу, як символ боротьби за незалежність, символом нескореності, незламності духу, символом надії і любові.
Тож нехай ваша вишиванка оберігає вас і вашу родину та єднає українську націю!